Mesto Griffin a mesto Burlington prišli o 800.000 a 503.000 dolárov pri BEC podvode

Griffin

Zdroj: 11Alive (Griffin), CBC (Burlington)

O BEC podvodoch sme už hovorili v našich podcastoch a písali na našom blogu. Dnes prinášame dva príklady pre poučenie.

V prvom prípade, ktorý sa stal ešte v máji, mesto Burlington prišlo o 503.000 dolárov. Zamestnanec mesta dostal phishingový email, ktorý požadoval zmenu bankového účtu pre stáleho dodávateľa mesta. Peniaze boli zaplatené na podvodný účet 16.mája a prišlo sa na to až 23.mája. Polícia podvod stále vyšetruje.

V druhom prípade, ktorý sa stal nedávno, prišlo mesto Griffin o 800.000 dolárov. Zamestnanec mesta dostal podvodný email od dodávateľa, ktorý ako už tušíte, požadoval zmenu bankového účtu dodávateľa. FBI vyšetruje tento prípad a mesto dúfa, že dostane späť aspoň časť peňazí.

Zopakujme si zopár užitočných rád. Zmeny bankových účtov a náhle požiadavky na platby od nadriadených cez email treba overiť aj iným spôsobom. Zamestnanci potrebujú jasné pravidlá na základe akých pokynov a cez aké služby môžu robiť zmeny a prevody (interné pravidlá a procesy). Zamestnanci potrebujú školenie o týchto útokoch. Ozvite sa nám (eMsec), vieme poradiť a vyškoliť zamestnancov.

Obrázok: „City hall, Griffin, Ga.“ by Boston Public Library, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…