Mesto Riviera Beach na Floride odhlasovalo zaplatenie 600.000 dolárov hackerom po ransomvér útoku

Riviera Beach

Zdroj: AP News

Mesto Riviera Beach na Floride odhlasovalo zaplatenie výkupného vo výške 600.000 dolárov. Mesto takisto odhlasovalo 1 milión dolárov pre IT oddelenie. Útok ochromil mesto pred troma týždňami.

Hackeri sa dostali do siete mesta po tom, čo zamestnanec klikol na link v emaile. Aj keď to v správe nie je spomínané, mesto zrejme nemalo žiadne zálohy alebo boli zálohy nefunkčné.

V meste Riviera Beach býva asi 35.000 ľudí a útok narušil fungovanie služieb mesta. Mesto konzultovalo postup s externými bezpečnostnými firmami a tie odporučili zaplatiť výkupné. Oficiálny postoj FBI je neplatiť. Platenie podporuje hackerov, aby pokračovali v tomto spôsobe nelegálneho zarábania peňazí.

Ak nás sledujete (na tomto blogu) a počúvate náš podcast tak viete, že ransomvér útoky sú veľmi rozšírené a ničivé. Naposledy sme hovorili o meste Baltimore. Scenár útokov je skoro vždy rovnaký. Zamestnanec klikne v emaile na link alebo prílohu a následne hackeri zašifrujú všetky systémy. Obete následne zistia, že nemajú zálohy a zvažujú či zaplatiť alebo vybudovať IT nanovo.

Naša rady sú stále rovnaké. Majte funkčné offline zálohy. Dajte IT oddeleniu právomoci urobiť bezpečnostné opatrenia. Školte zamestnancov.

Obrázok: „Riviera Beach with it’s Singer Island“ by Boston Public Library, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ