Mesto Tallahassee na Floride prišlo o 498.000 dolárov určených na výplaty

Tallahassee

Zdroj: USA Today

Po útoku na systém ktorým mesto Tallahassee na Floride spracováva výplaty, prišlo mesto o 498.000 dolárov. Podľa informácii od predstaviteľov mesta bol hacknutý dodávateľ systému na spracovanie výplat. Výplaty boli kvôli tomu útočníkmi presmerované na nimi kontrolované účty. V spolupráci s bankami sa podarilo mestu dostať späť 25% peňazí. Predstavitelia mesta sú v kontakte s bezpečnostnými zložkami a poisťovňou. Mesto sa dozvedelo o útoku od svojej banky keď zamestnanci nedostali svoje výplaty.

Tento útok je druhý v krátkej dobe na mesto Tallahassee. Minulý mesiac niekto poslal phishingový email s linkom na Dropbox. Email vyzeral ako by bol odoslaný zvnútra siete interným zamestnancom a obsahoval vírus. Tento útok podľa všetkého nespôsobil vážne problémy.

Podobný útok sa odohral prednedávnom v Berlíne, aj keď cieľom bola súkromná osoba. V Berlíne je ťažké zohnať prenájom bytu. Majitelia to využívajú a od záujemcov žiadajú veľa dokumentov dokazujúcich ich bezúhonnosť (napr. doklad o pravidelnom príjme). To využili podvodníci a dali si falošný inzerát. Od záujemcov si dali poslať rôzne doklady a potom využili znalosť toho kde pracujú a zaslané doklady. Na oddelenie ľudských zdrojov ich firmy poslali emailom žiadosť na zmenu účtu kam má ísť výplata. Jeden z postihnutých si to všimol až po niekoľkých mesiacoch.

Ponaučenie z týchto dvoch prípadov je, že si vyberte dôveryhodného dodávateľa spracovania miezd. Neschvaľujte veľké prevody peňazí emailom. Email sa dá sfalšovať alebo hacknúť. Ekonomické oddelenia by mali robiť zmeny účtov v systéme pri obchodných partneroch alebo zamestnancoch tak, aby bola overená identita toho kto zmenu nahlasuje.

Obrázok: „Tallahassee Tour (186)“ by Chris Gent, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ