Ministerstvo spravodlivosti USA oznámilo rozloženie skupiny za dark web serverom s obsahom zneužívajúcim deti

darkweb

Zdroj: TechCrunch (1), (2)

Včera ohlásilo ministerstvo spravodlivosti USA, že rozložilo skupinu, ktorá prevádzkovala jedny z najväčších web stránok na dark webe s materiálmi zobrazujúcimi zneužívanie detí. Išlo o medzinárodnú akciu a pomáhali zložky v Británii, Južnej Kórei a Nemecku.

Bolo vznesené obvinenie voči občanovi Južnej Kórei Jong Woo Sonovi. Son bol obvinený ešte v auguste 2018, ale obvinenie bolo neverejné, aby bolo možné nerušene pokračovať vo vyšetrovaní. Stránka sa volala „Welcome to Video“ a obsahovala 250.000 videí. Dokopy išlo o 8TB materiálu.

Server s obsahom bol prístupný len cez anonymizačnú sieť Tor, ale vyšetrovatelia zistili reálnu IP adresu, ktorá bola uvedená asi omylom v kóde web stránky. Na základe tejto adresy zistili, že server prevádzkuje u seba doma obvinený Kórejčan.

Podľa informácii z uniknutých IP adries návštevníkov, ktoré dostal TechCrunch, na stránky chodili podľa všetkého aj ľudia z amerického senátu, zamestnanci firiem ako Apple, Google a Samsung, zamestnanci univerzít. Zatknutých bolo 337 ľudí, medzi nimi špeciálny agent Homeland Security a dôstojník Border Patrol.

Dobrou správou je, že bolo zachránených 23 detí, ktoré boli zneužívané. Oficiálne orgány pri vyšetrovaní využili aj technológiu na stopovanie bitcoin prevodov. Používatelia stránky museli za prístup alebo nahratie obsahu zaplatiť v bitcoinoch. Bolo začaté konanie voči 24 osobám v 5 krajinách na zabavenie ich bitcoinov.

Obrázok: TechCrunch

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ