Nákaza malvérom Trickbot uzavrela školský obvod v štáte Ohio

Ohio

Zdroj: ZDNet

Nákaza malvérom Trickbot ochromila Coventry Local School District v štáte Ohio. K nákaze došlo ešte minulý týždeň a k jej nájdeniu došlo minulý piatok. Napriek veľkému úsiliu IT zamestnancov sa nepodarilo cez víkend systémy obnoviť. V pondelok tohto týždňa bolo na radosť školákov zrušené vyučovanie.

Malvér Trickbot bol najprv známy ako bankový trojan na kradnutie prístupov do bankových portálov. Dnes je to všeobecne použiteľný malvér, ktorý býva prenajímaný na rôzne nekalé účely. Podobný nebezpečný malvér je Emotet. Nákazy Trickbot a Emotet sú veľmi nebezpečné, lebo neskôr môžu viesť k ransomvér útoku.

Napadnuté pri útoku boli nielen počítače, ale aj telefónny systém a HVAC (heating, ventilation and air conditioning) systém. Včera sa už vyučovanie úspešne rozbehlo, a to aj vďaka tomu, že zamestnanci IT preinštalovali viac 1000 počítačov.

Obrázok: „First school bus ride“ by Ty Hatch, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…