Nemecká firma FinFisher dodávajúca spyvér je podozrivá z porušenia zákonov o vývoze

FinFisher

Zdroj: tagesschau.de

Firma FinFisher kedysi patrila britskej firme Gamma Group a bola známa spyvérom FinSpy. Tento softvér umožňoval kompletné monitorovanie mobilného zariadenia. V minulosti bola firma obviňovaná, že predáva tento spyvér nedemokratickým vládam iných štátov na sledovanie nepohodlných ľudí. Neslávne známa sa stala v roku 2014, keď bola hacknutá a 40GB citlivých údajov sa dostalo na verejnosť. V uniknutých údajoch boli informácie o klientoch, cenníky, zdrojové kódy a iné interné údaje.

FinFisher je dnes výlučne nemecká firma a stále ponúka svoj FinSpy spyvér. V Nemecku je na vývoz spyvéru nutná licencia. Od roku 2015 takáto licencia nebola vydaná nikomu. Firma FinFisher je podozrivá, že dodala svoj spyvér Turecku na sledovanie ľudí.

Prokurátor z Mníchova kde firma sídli začal predbežné vyšetrovanie voči firme FinFisher aj dvom iným firmám. Vyšetrovanie je založené na správe staníc NDR, WDR a SZ z roku 2018, ale aj na informáciach iných mimovládnych organizácií. Je podozrenie, že FinSpy bol použitý v roku 2017 pri protestoch v Turecku.

Podľa organizácie Access Now jedna zo stránok podporujúca demonštrantov zjavne ponúkala aplikáciu, ktorá mala v sebe kód spyvéru FinSpy. Podozrenie potvrdili aj bezpečnostní výskumníci Ruhr University z mesta Bochum. FinSpy dokáže z mobilného zariadenia vytiahnuť kontakty, fotky, videá a iné citlivé údaje.

Ani turecká vláda ani FinFisher nechceli komentovať či šlo o FinSpy a ako sa FinSpy dostal do Turecka. Podľa analýzy bol softvér použitý v Turecku vytvorený v polovici roka 2016. To znamená, že nemohol byť exportovaný v súlade so zákonom, keďže posledná vydaná licencia je z roku 2015.

Obrázok: „Information security“ by Ervins Strauhmanis, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ