Nemecko uvažuje nad prijatím zákona, ktorý by umožňoval nazeranie do šifrovanej komunikácie

locks

Zdroj: The Register

V Nemecku vážne uvažujú nad zákonom, ktorý by prikazoval prevádzkovateľom end-to-end šifrovaných chat aplikácií, ukázať komunikáciu v čitateľnej podobe. Ide o aplikácie ako WhatsApp, Signal, Telegram alebo Threema.

Súčasný nemecký zákon umožňuje získanie takejto komunikácie len priamo z komunikačného zariadenia (napr. počítač, mobil, iPod). Nová úprava by umožňovala požadovanie takejto komunikácie priamo od prevádzkovateľa služby.

Ide o veľmi problematickú požiadavku z viacerých dôvodov. Donútiť všetkých prevádzkovateľov aby to dodržiavali je nemožné. Softvér na takúto komunikáciu môže vytvoriť ktokoľvek a môže sídliť v inej krajine ako Nemecko s inými zákonmi. Nemecko môže zakázať nevyhovujúce chat aplikácie zákonom, ale len ťažko zabráni ich inštalácii. Ako nemecká vláda skontroluje čo si nainštalovalo 80 miliónov ich občanov na svoje zariadenia?

Povedzme, že sa Nemecko rozhodne filtrovať nepovolené chat aplikácie pre svojich občanov. Ako to bude vyzerať? Zoberú si príklad z Číny a vytvoria Great Firewall of Germany? Naozaj Čína ako príklad?

Na vytvorenie takejto funkcionality by bolo nutné vytvoriť v chat aplikácii zadné dvierka. Kto bude chcieť používať takúto aplikáciu? Kto a ako zabezpečí, aby zadné dvierka mohli použiť len oprávnené orgány a v oprávnených prípadoch? Odborníci sa už vyjadrili, že takýto systém bude automaticky nebezpečný. Akýkoľvek únik kľúčov alebo chyba v systéme zadných dvierok otvorí komunikáciu aj kriminálnikom, špiónom a iným.

Podobný zákon prijatý v Austrálii sme komentovali ešte v podcaste č.9 na konci roka 2018. Tento zákon má už prvé nepríjemné dôsledky a budeme ich komentovať v novom podcaste, ktorý výnimočne vyjde až zajtra.

O nových pravidlách sa má v Nemecku diskutovať v júni a dá sa očakávať odpor. Protestovať budú určite prevádzkovatelia ale aj zástancovia súkromia. Otázne je aj technické prevedenie takejto požiadavky.

Obrázok: „morlocks“ by Chilanga Cement, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ