Nemocnica v talianskej Erbe sa po ransomvér útoku nevie dostať k 35.000 rádiologickým snímkam pacientov

Sacra

Zdroj: Tom’s Hardware Italy, Fatebenefratelli Sacra Famiglia

Ako informuje talianske vydanie webu Tom’s Hardware, ešte v novembri sa nemocnica Fatebenefratelli Sacra Famiglia v meste Erba stala obeťou ransomvér útoku. Mesto Erba sa nachádza na sever od Milána a najbližšie známe mesto je Como.

Nemocnica odmietla zaplatiť výkupné kyber kriminálnikom a rozhodla sa obnoviť údaje zo záloh. Podľa oznamu na web stránke nemocnice sa stala obeťou útoku ešte 1.11.2019 čo bol piatok. Útok spôsobil okamžité ochromenie služieb prvej pomoci a diagnostického snímkovania.

Obrázok č.1: Oznam o ransomvéri na hlavnej stránke nemocnice
Zdroj: Fatebenefratelli Sacra Famiglia

Obnovenie hlavných funkcií trvalo týždeň, ale nebolo úplne bez problémov. Počas obnovy sa zistilo, že nie je možné obnoviť 35.000 snímok pacientov za posledný rok. V nemocniciach sa používajú systémy PACS (Picture Archiving and Communication Systems), ktoré pozostávajú zo zariadení na vytváranie snímok MRI, CT, X-ray alebo Ultrasound. Súčasťou je sieť, v ktorej sú pracovné stanice na vyhodnocovanie snímkov a tiež tlačiarne a archivačné zariadenie na uchovanie snímkov a správ.

Nemocnica na základe európskeho zákona GDPR už informovala úrad pre ochranu osobných údajov o porušení zákona. Konkrétne v tomto prípade nezabezpečila dostupnosť osobných údajov. Nemocnica bude postupne identifikovať a informovať postihnutých pacientov.

Ako spomíname aj v našich podcastoch, napadnúť nemocnicu za účelom nelegálneho vydierania peňazí je zbabelé, odporné a ohrozujúce životy. Bude ťažké nájsť tých, ktorí sú za útok zodpovední. Ak by sa to podarilo, tak by mali jednoznačne dostať exemplárne tresty.

Obrázok: Fatebenefratelli Sacra Famiglia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ