Neohlásený experiment v Google Chrome spôsobil problémy a výpadky vo firmách

Chrome

Zdroj: ZDNet

Prvé problémy vo firmách začali ešte v stredu 13.11.2019, ale nie všetci mali problémy. Hlásenia o prehliadači Google Chrome, ktorý ma zrazu biele záložky a je nefunkčný, chodili hlavne od systémových adminov vo firmách. Používatelia používajúci vzdialenú plochu hlásili nefunkčný Google Chrome prehliadač.

Podľa hlásenia išlo o Windows a Citrix prostredie pre vzdialený prístup nainštalované na Windows serveroch. Chyba je do istej miery komická a nepochopiteľná. Ak čo len jeden používateľ zamkne svoju vzdialenú obrazovku, tak všetkým prestane fungovať Google Chrome. Ak ju odomkne, Chrome začne znova všetkým fungovať. Ach jaj.

Chyba bola nakoniec nájdená a išlo o zapnutie funkcie „WebContents Occlusion“, ktorá je stále experimentálna. Táto funkcia by mala pozastaviť záložky v Chrome, ak niektorá iná aplikácia prekryje okno Google Chrome. Funkcia mala znížiť zaťaženie počítača prehliadačom ak je neaktívny.

Tento týždeň sa Google rozhodol testovať funkciu v stabilnej verzii, bez oznámenia, bez možnosti nebyť súčasťou experimentu. Funkcia bola síce testovaná, ale vo vzorke testujúcich zjavne neboli vzdialené prostredia ako Microsoft Windows a Citrix.

Google už poslal opravu, ale ak máte stále problém, vypnite tieto dve položky z Google Chrome:

chrome://flags/#web-contents-occlusion
chrome://flags/#calculate-native-win-occlusion

Celý experiment spôsobil neskutočný chaos vo firemných prostrediach a nahneval systémových adminov, ktorí ho museli riešiť. Veľa firiem nemohlo fungovať dlhé hodiny, dokonca dní, čo im spôsobilo finančné straty. Správne nastavené a kontrolované firemné prostredia boli vystavené zmene, o ktorej nikto nevedel a admini v niektorých firmách spustili audit prostredia z obavy pred neznámou malvér nákazou.

Dúfajme, že pre Google to bude užitočná lekcia, ktorú sa Microsoft už dávnejšie naučil. V budúcnosti by mali mať oveľa širšiu bázu testerov aj z firemných prostredí. Účasť v experimentoch by mala byť dobrovoľná. Nemali by robiť neohlásené zmeny v stabilnej verzii a zapínať nedostatočne otestované vlastnosti.

Obrázok: Google / incident.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ