Nová hackerská skupina sa zameriava na telekomunikácie a priemyselné podniky v Afrike a na Strednom východe

HEXANE

Zdroj: TechCrunch, Dragos

Bezpečnostná firma Dragos špecializujúca sa na bezpečnosť priemyselných podnikov objavila v roku 2018 novú skupinu, ktorej dala meno HEXANE. Táto skupina je len jednou z deviatich, ktoré firma Dragos monitoruje.

Zaujímavou črtou ich aktivity je, že sa zameriavajú na telekomunikačné spoločnosti preto, aby ich siete použili neskôr na útok na priemyselné podniky využívajúce ich služby. Dragos spomína skupinu HEXANE preto, lebo aktivita skupiny sa v posledných mesiacoch zvýšila. Súvisí to zrejme s eskaláciou napätia na Strednom východe.

Aktivita skupiny sa zameriava na podniky, ktoré spracovávajú ropu a plyn a je podobná skupinám MAGNALLIUM a CHRYSENE. V každom prípade techniky, ktoré skupina používa, sú dostatočne odlišné na to, aby skupina dostala svoje vlastné meno. Prehľad skupín sledovaných firmou Dragos je tu.

Správa firmy Dragos neobsahuje podrobnejšie informácie, ale jej pracovníci sa domnievajú, že skupina HEXANE zatiaľ nemá znalosti a techniky na narušenie ICS (industrial control systems) sietí. Sledovanie schopností týchto skupín je dôležité preto, lebo pri úspešnom útoku na ICS siete priemyselných podnikov by mohlo dôjsť k fyzickému poškodeniu zariadení až výbuchu. V najhoršom prípade by mohlo dôjsť k stratám na životoch.

Obrázok: „valves“ by André P. Meyer-Vitali, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ