Ako každý týždeň je tu nový incident podcast*. Čo sa v ňom dozviete?
Speed News
Obzrieme sa za správami, ktoré sme už komentovali, alebo nás zaujali a chceme ich krátko komentovať. Incident.sk je mediálny partner 10. ročníka konferencie SecTec Security Day 2020. Prídu zaujímaví hostia. V rámci konferencie vystúpia odborníci ako Rastislav Janota (NBÚ, riaditeľ SK-CERT), Ivan Makatura (riaditeľ – Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti) a mnohí ďalší. My sa tiež zúčastníme. Napíšte si do kalendára 2.apríl 2020 Cinemax Bratislava Bory. Viac informácií prinesieme neskôr, sledujte nás. Univerzita v meste Maastricht po prekonaní ransomvér útoku z Vianoc minulého roka, uverejnila ako sa im to prihodilo. Poučné. Používatelia služby Ashley Madison nemajú pokoj ani po 4 rokoch od úniku ich osobných informácií. FCC po roku usúdila, že mobilní operátori porušili zákony predajom informácií o polohe zákazníkov. Pokuta zatiaľ žiadna. Dvaja pentesteri firmy Coalfire Labs, o ktorých sme hovorili v minulosti, boli oslobodení. Facebook nakoniec zaplatí len 550 miliónov dolárov za porušenie súkromia občanov štátu Illinois. Ministerstvo vnútra USA prikázala zastaviť lety dronov z bezpečnostných dôvodov.
Správy z nášho webu
V správach z nášho webu máme správu o tom, že vláda v Británii pripravuje návrh na zlepšenie bezpečnosti IoT zariadení a vyzerá celkom rozumne. Podľa Citizen Lab sa niekto pokúšal hacknúť mobil novinára pracujúceho pre New York Times spyvérom Pegasus. Bola spustená nová služba „I got phished“, ktorú by mali používať všetky IT & Security tímy. Podvodníci sa votreli do email komunikácie Rijksmuseum Twenthe a predajcu umeleckých diel a získali 3,1 milióna dolárov. Vyhľadávač pre televízne vysielanie a rádiá TVEyes, ktorý sa využíva aj v politických kampaniach,
zasiahol ransomvér. A vo faile týždňa startup Social Captain, ktorý síce sľubuje zvýšiť počet vašich sledovateľov na Instagrame, ale heslá ukladal v čitateľnej podobe.
Hlavné správy
V hlavných správach si povieme o tom, ako Trumpova kampaň používa Facebook na získanie peňazí a voličov. Minulý rok nakúpili reklamy za skoro 20 miliónov dolárov. V ďalšej trochu smutnej správe vám povieme o tom, ako tajná dohoda medzi výrobcom softvéru pre lekárov a farmaceutickou firmou, umožnila natlačiť ľudom lieky, ktoré ich urobili závislými. OSN zažila veľký hackerský útok a nepochopiteľne ho chcela zatajiť. Kybernetická kriminalita jednoznačne rastie a bolo by už potrebné nájsť spôsob ako dostať kyber kriminálnikov do väzenia vo väčšom množstve. Americký NIST sa pozrel na to, ako dostať z rôznych mobilných telefónov informácie. Simon Weckert sa rozhodol umelo vyrobiť na Google Maps zápchu tam kde žiadna vôbec nie je.
Na záver 7 vtipných a zaujímavých správ zo sveta.
*Čo je podcast a ako nás počúvať nájdete na hlavnej stránke v menu. Najrýchlejšie nás môžete počúvať hneď na tejto stránke nižšie.
Obrázok: incident.sk