Obete ransomvér útokov tento týždeň: Pitney Bowes, francúzska televízna stanica M6

PB_M6

Zdroj: The Register, L’Express

Máme začiatok ďalšieho týždňa a máme aj nové obete ransomvér útokov. Prvou je americká firma Pitney Bowes, ktorá okrem iného poskytuje predajcom zariadenia a služby na posielanie zásielok. Keďže ich služby využívajú predajcovia zo služieb ako Shopify alebo Etsy, tak sociálne siete boli plné sťažností na ich nefungujúce služby. Predajcovia nevedeli pripraviť zásielky na odoslanie, pretože systémy Pitney Bowes neboli dostupné.

Podľa vyjadrenia zo včera ich zasiahol ransomvér, ktorý zašifroval niektoré systémy a znemožnil tak prístup k niektorým službám. Firme pomáha nemenovaná bezpečnostná konzultačná firma. Nie je známe o aký typ ransomvéru ide.

Druhou zasiahnutou je francúzska televízna stanica M6. Podľa informácii L’Express útok zasiahol televíznu stanicu ešte v sobotu ráno. Stanica nemusela prerušiť vysielanie, ale zamestnanci stále nemajú prístup k pevným linkám a emailu. Na komunikáciu používajú zamestnanci mobily a SMS (asi sa nesmú pripájať na internet v sídle stanice). Po útoku na inú francúzsku stanicu TV5 Monde v roku 2015 sa zvýšili opatrenia, ale zjavne to nestačilo.

Podľa informácii L’Express má televízna stanica poistenie vo výške 40 miliónov eur pre prípad IT a technických rizík. Nevieme či poistka pokrýva ransomvér. Byť poistený je síce fajn, ale poistenie samotné nie je riešenie problému. Ak by stanica musela prerušiť vysielanie na niekoľko dní, alebo by stratila nenávratne dôležité dáta, poistka by nenahradila škody takto vzniknuté (strata inzerentov, divákov, archívu stanice).

Obrázok: „more table numbers!“ by kenji ross, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ