Zdroj: Engadget
Ak používate Facebook tak viete, že na uverejnených fotkách môžete označiť ľudí nachádzajúcich sa na nich. Vďaka tejto informácii dokáže Facebook neskôr na základe svojho algoritmu na rozoznávanie tváre automaticky nájsť osobu na každej novej nahratej fotke.
Americký štát Illinois má však zákon BIPA (Biometric Information Privacy Act). Používatelia služby Facebook z tohto štátu zažalovali ešte v roku 2015 firmu Facebook za porušenie tohto zákona. Podľa ich presvedčenia služba ponúkajúca označenie priateľov na fotkách na základe rozoznania tváre z predchádzajúcich fotiek porušuje BIPA.
Facebook sa snažil o to, aby každá osoba zasiahnutá týmto konaním, podala individuálnu žalobu. Odvolací súd v pomere 3-0 odmietol túto interpretáciu a rozhodol, že masová žaloba môže pokračovať. Podľa rozhodnutia súdu použitím biometrických dát na vytvorenie predlohy tváre používateľa, Facebook narušil súkromie a osobné záujmy osôb. Facebook nemal povolenie na spracovanie biometrických dát od používateľov.
Ovplyvnených týmto spracovaním dát mohlo byť až 7 miliónov ľudí. Pokuty podľa zákona BIPA sú 1000 dolárov za každé porušenie z nedbalosti a 5000 dolárov za každé úmyselné porušenie. Podľa právnika zastupujúceho používateľov v prípade úspechu by náhrada škody mohla byť vo výške miliárd dolárov.
Toto je len jedno z mnohých porušení súkromia, z ktorého je Facebook obviňovaný. Za posledné 2 roky vyplávalo na povrch veľa informácií o nezodpovednom prístupe firmy Facebook a jej zamestnancov k osobným údajom používateľov.
Proti masovému používaniu technológie rozoznavánia tváre sa v posledných mesiacoch zdvihla vlna odporu. Napríklad mesto San Francisco zakázalo používanie rozoznávania tváre políciou a inými zložkami v obave, že bude zneužívané. V našom podcaste aj na našom blogu sme informovali o snahách polície v Británii využívať rozoznávanie tváre ako vyšité z knihy 1984 od Orwella. Aj v Británii bolo používanie technológie rozoznávania tváre políciou napadnuté na súde.
Obrázok: „Mask“ by Tim Moreillon, used under CC BY-SA 2.0