Panely nastavenia výstražných svetiel upozorňujúcich pilotov na prekážky boli prístupné na internete

Lights

Zdroj: Vice/MOTHERBOARD

Ak máte pekný výhľad z okna vašej kancelárie alebo bytu, určite ste si večer všimli výrazne svetlá na vysokých budovách, komínoch alebo stožiaroch pre zariadenia mobilnej komunikácie. Rozmýšľali ste niekedy nad tým ako sú ovládane?

Podobné svetlá vyrába firma Dialight a môžete si ich pozrieť na ich web stránke. Tieto svetlá sa ovládajú cez kontrolný panel a ten môže byť pripojený do siete. Samozrejme si poviete, že len do chránenej internej firemnej siete však? No, ako kde.

Bezpečnostný výskumník Amitay Dan brázdiaci vyhľadávacie služby našiel ovládacie panely od firmy Dialight nechránené priamo na internete. Otvorené panely mu umožňovali nastaviť svetlá podľa ľubovôle. Amitay našiel minimálne 46 takýchto panelov v USA a Kanade.

Keďže prístupné panely mu umožňovali zmeniť intenzitu svetla alebo svetlá úplne vypnúť je tu riziko, že nevýrazné alebo vypnuté svetlá by mohli spôsobiť kolíziu lietadiel s neoznačenými prekážkami. Amitay sa rozhodol, že skontaktuje FAA (Federal Aviation Administration), ktorá má na starosti bezpečnosť leteckej prevádzky v USA.

FAA síce použitie týchto svetiel len odporúča, ale nakoniec uznala, že to môže byť bezpečnostný problém a bude sa tým zaoberať. FAA kontaktovala firmu Dialight a tá následne informovala postihnutých zákazníkov, aby zabezpečili panely ovládania. Takisto sa rozhodla urobiť úpravu panelu tak, aby vyžadoval prihlasovacie údaje.

Obrázok: „20伊丹空港オフ(19.3.16) 585“ by BJ TENKINZOKU, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…