PODCAST č. 127
Ako sa vymazať z Internetu ? Čo je a čo nie je etický hacking podľa slovenského práva, návrh ako začať zvyšovať počet odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, OSINT, čo to je a na čo sa používa. a pozvanie na zaujímavý cyber-security a hacking event začiatkom septembra v Prahe.
SPRÁVY
Ako sa vymazať z Internetu
Dany Palmer, redaktor v ZDnet sa spojil som svojim známym Jackom Chapmanom . viceprezidentom v spoločnosti Egress a odborníkom vo vyhľadávaní spravodajských informácií. Čo o ňom Jack Chapman našiel? A čo sa dá nájsť o vás? Aký a pre koho to môže mať význam? Dajú sa nechcené informácie o vás z internetu vymazať?
V podcaste spomíname aj služby:
- justdeleteme.com – pomôcka na vymazávanie účtov z rôznych služieb
- haveibeenpwned.com – kontrola uniknutých prihlasovacích údajov
- delete.me – platená služba na vyhľadávanie a vymazávanie informácií o vás
- unroll.me – platená služba na vymazávanie záznamu z mailingových služieb
Vypočujte si čo sa dá urobiť, aby ste expozíciu svojich údajov znížili.
Eticky hacking a právo
https://www.sak.sk/web/sk/cms/sak/bulletin?web/sk/cms/closeBanner=1
V nie tak dávnej minulosti sa na slovenských fórach rozoberali prípady, keď etickí hackery našli zraniteľnosti na systémoch, postupovali odporúčaným spôsobom v spolupráci so subjektom, ktorý zraniteľnosť mal aj v spolupráci s Národným Bezpečnostným úradom, respektíve s CERT-SK.
Veľmi zaujímavý článok od JUDr. Michala Rampášeka v aprílovom buletine Slovenskej advokátskej komory. Autor sa snaží formulovať odpoveď na základnú otázku – ako môže pôsobiť etický hacker bez toho, aby mu hrozilo riziko vzniku trestnoprávnej zodpovednosti, resp. aby toto riziko bolo minimalizované.
Určite odporúčame na prečítanie!
ISC podporila zaujímavý vzdelávací projekt pre UK
https://www.computerweekly.com/news/252518298/ISC-to-train-100000-cyber-pros-in-UK
Profesijná obchodná organizácia International Information System Security Certification Consortium alebo v skratke (ISC)² spustila v Spojenom kráľovstve grandiózny študijný program, pomocou ktorého chce dostať do obehu 100 000 nových ľudí so zameraním na kybernetickú bezpečnosť. A u nás by to nešlo?
Kurz aj s certifikačnou skúškou stojí 225 USD a v Spojenom kráľovstve si od toho veľa sľubujú. Toto by nám určite pomohlo viac a nestálo by to 1,2 miliardy ročne.
ROZHOVOR
S Borisom Mutinom – Senior Security Analitikom zo spoločnosti Excello – na tému Open Source Intelligence (OSINT)
POĎAKOVANIE
Dnes patrí poďakovanie spoločnosti Intas, s.r.o. Intas s.r.o. sa viac ako 25 rokov venuje komplexným riešenia v oblasti informačnej bezpečnosti od poradenstva, cez dodávky, inštalácie, poimplementačný servis a školenia. Pokiaľ hľadáte riešenie pre perimetrickú bezpečnosť, alebo bezpečnosť koncových bodov, určite ich kontaktujte. Spoločnosť Intas je partnerom projektu Incident od jeho založenia v októbri 2018 a aj vďaka nej si môžete naše podcasty vychutnať. Ďakujeme!
POZVÁNKA
Spoločnosť Cyber Rangers organizuje ž. a 7. septembra v Prahe Cyber Days 2022 podtitul konferencie je Česká konferencia etického hackingu. Prvý deň je tzv. manažérsky deň a druhý technický deň, program sa ešte kúsok dolaďuje, ale už teraz vyzerá zaujímavo, hoďte na to očkom, linku na konferenciu nižšie.
FUNNY ZÁVER
Pozitívne vás môže naladiť aj obyčajný hriankovač najmä ak vyzerá a správa sa ako robot R2-D2 zo Star Wars a pri hriankovaní vydáva aj podobné zvuky.
Príjemné počúvanie!