Podľa Citizen Lab sa niekto pokúšal hacknúť mobil novinára pracujúceho pre New York Times spyvérom Pegasus

Citizen Lab

Zdroj: Citizen Lab

Pegasus

Spyvér Pegasus je produkt izraelskej firmy NSO Group, ktorá vyvíja a predáva špionážne technológie. V posledných rokoch bol Pegasus použitý proti novinárom, aktivistom a civilistom. Citizen Lab v minulosti informoval o zákazníkovi NSO Group používajúcom Pegasus, ktorý má napojenie na Saudskú Arábiu. Dali mu meno KINGDOM.

Vysvetlenie kto je Citizen Lab a ich prácu sme naposledy spomínali v článku o kampani proti predstaviteľom Tibetu. Citizen Lab za posledné roky vydal niekoľko správ o cielených útokoch na disidentov a kritikov vedenia Saudskej Arábie.

New York Times

Cieľom útoku sa stal 21.júna 2018 aj novinár Ben Hubbard. Ben vedie pobočku New York Times v Bejrúte (Libanon), ale predtým sa zameriaval na Saudskú Arábia a hlavne korunného princa Mohamed Bin Salmana. V SMS správe, ktorú dostal, bol text v arabčine „Ben Hubbard a príbeh saudskej kráľovskej rodiny“ a link.

Ben poskytol link Citizen Lab výskumníkom v októbri 2018. Odosielateľ sa volal „Arabnews“ a plný link bol „https://arabnews365[.]com/wqbgGdwlk“. Ben Hubbard našťastie na link neklikol.

NSO Group link

Podľa informácií Citizen Lab bola doména „arabnews365[.]com“ v tej dobe aktívna a bola súčasťou NSO Group Pegasus infraštruktúry. Nezávisle od Citizen Lab túto informáciu potvrdil aj výskum Amnesty International. Na zdrojovom linku v článku sa nachádza aj správa Citizen Lab, v ktorej popisujú ako sa im podarilo identifikovať a sledovať infraštruktúru pre Pegasus.

Napríklad v správe zo septembra 2018 identifikovali 1.091 IP adries a 1.041 domén. Vďaka ďalšej práci identifikovali 36 rôznych zákazníkov NSO Group.

Regulácia

Z útokov odhalených Citizen Lab je zrejmé, že súčasný stav regulácie špionážnych produktov je nedostatočný. Napriek vyjadreniam NSO Group sa ich produkt zjavne používa voči americkým občanom, aj keď tvrdia opak. Zároveň sú ich produkty zneužívané na sledovanie ľudí, ktorí nepatria medzi kriminálnikov alebo teroristov.

Reakcia NSO Group

NSO Group reagovala ako vždy. Odmietli obvinenia v správe Citizen Lab a obvinili Bena Hubbarda aj Citizen Lab, že je to všetko načasované. Napríklad, že Benovi vychádza kniha, tak sa chce dostať do pozornosti. Doslova obvinili obidve strany, že im ide o komerčný úspech a peniaze. V prípade Citizen Lab o zvýšenie darov na ich činnosť. Na konkrétne obvinenia v správe nereagovali. Urobte si obraz sami milí čitatelia.

Obrázok: Citizen Lab

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ