Podľa FBI až polovica škôd internetovej kriminality v roku 2019 ide na vrub BEC (Business Email Compromise)

FBI

Zdroj: ZDNet

FBI má Internet Crime Complaint Center (IC3) a toto centrum vydalo správu o stave internetovej kriminality. A nevyzerá dobre. Straty jednotlivcov a firiem sa v roku 2019 vyšplhali na 3,5 miliardy dolárov. Centrum zaznamenalo celkovo 467.361 sťažností.

Najväčšie finančné straty boli zaznamenané pri BEC podvodoch. Straty firiem dosiahli 1,8 miliardy dolárov a nahlásených bolo 23.775 sťažností. Táto suma tvorí polovicu škôd spôsobených minulý rok. O mnohých prípadoch sme minulý rok informovali aj na tomto blogu a hovoríme o nich aj v našom incident podcaste.

Objavili sa však nové spôsoby BEC. Útočníci sa začali zameriavať na oddelenia ľudských zdrojov. Vydávajú sa za zamestnancov a presmerujú výplatu zamestnanca na svoj účet. Je potrebné školiť zamestnancov, aby nemenili platobné údaje len na základe emailu bez riadnej verifikácie.

Celkový prehľad škôd vyzerá nasledovne:

FBI loss table

Ransomvér síce podľa veľkosti škôd nevyzerá zle, ale to je len klam. V horeuvedenej tabuľke je upozornenie, že suma škôd vôbec nezahŕňa straty z neuskutočnených obchodov, vyplatených platov, straty súborov, poškodenia zariadení alebo nákladov na vyčistenie nákazy.

V roku 2019 po dobe poklesu z minulosti narástli útoky a aj škody spôsobené ransomvérom. Podľa správ firiem Armor a Emsisoft narástli útoky na americké organizácie, mestá a školy. FBI narátalo 2047 sťažností, čo je určite podhodnotené číslo.

V roku 2020 sa BEC a ransomvér (hlavne kvôli ničivým následkom) určite umiestni na prvých miestach. BEC je celkom ľahko vykonateľný útok s veľkým ziskom. Ransomvér zase dokáže dostať firmy a organizácie na kolená a väčšinou ich donúti zaplatiť výkupné.

Obrázok: FBI IC3

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

riesenia header

10 tipov ako si bezpečne nastaviť WiFi router

Nastavte si bezpečne váš WiFi router aplikovaním nastavení, ktoré môžu eliminovať prípadný útok. Už len veľmi ťažko si vieme predstaviť domácnosť či kanceláriu kde nie…