Podľa nezávislej správy sa kamerový systém britskej polície zmýlil v 81% prípadov

1984

Zdroj: Sky News

Britský Met (Metropolitan Police) už dlhšie testuje kamerový systém s funkciou rozoznávania tváre. Met začal testovanie v roku 2016 počas Notting Hill karnevalu. Odvtedy bolo vykonaných 10 testov na miestach ako Leicester Square, Westfield Stratford a Whitehall počas Remembrance Sunday v roku 2017.

Nezávislá správa hodnotiaca testy bola vypracovaná univerzitou z Essexu. Pozrela sa na úspešnosť šiestich z desiatich testov. Podľa správy vzhľadom na technické, operačné a legálne problémy je veľmi pravdepodobné, že spôsob použitia systému políciou by mohol byť úspešne napadnutý na súde.

Výskumníci z univerzity zistili, že z 42 identifikácií bolo len 8 korektných (81% chybovosť). Štyria ľudia nemohli byť overení, lebo zmizli v dave skôr ako ich zastavili. Met nesúhlasila s takouto metodikou a porovnáva celkové množstvo ľudí spracované systémom. Na základe toho bola podľa Met chybovosť len 0,1%.

Zástupca Met bol sklamaný z negativity správy a tvrdil, že majú legálny dôvod na testy. Výskumníci kontrovali vyjadrením, že testom chýbala legalita a testy nebrali do úvahy základné ľudské práva. Pozastavili sa aj nad tým, ako slabo informovali verejnosť o prebiehajúcich testoch. Podľa ich názoru im ľudia nedali jasný súhlas na snímanie.

Prednedávnom počas testu britská polícia na ulici zastavila a pokutovala muža len kvôli tomu, že si zakryl tvár keď uvidel kamery na aute. Kritizovaný bol aj tzv. sledovací zoznam hľadaných ľudí. Údaje na jeho vytvorenie neboli aktuálne a polícia zastavovala aj ľudí, ktorí už nemali byť vôbec na zozname.

Použitie rozoznávania tváre britskou políciou bolo napadnuté na súde organizáciou Big Brother Watch. Britská vláda podporuje aj naďalej testy britskej polície. Na záver vám odporúčam prečítať si knihu „1984“, ktorú napísal britský spisovateľ George Orwell. A to aj vtedy keď ste ju už čítali. Naposledy som ju čítal znova pre dvoma rokmi a je asi načase pripomenúť si, aké je to žiť pod úplnou kontrolou „veľkého brata“.

Obrázok: „big brother“ by Niv Singer, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ