Podľa utajenej správy UN „zarobili“ digitálne útoky Severnej Kórei 2 miliardy dolárov

NK

Zdroj: Reuters

Novinári agentúry Reuters mali možnosť nahliadnuť do utajenej správy UN (United Nations). Odhliadnuc od toho, že správa týmto činom už nie je taká utajená, autori v nej odhadujú, že digitálne útoky po celom svete vygenerovali pre Severnú Kóreu 2 miliardy dolárov. Peniaze boli použité na vývoj a výrobu zbraní masového ničenia.

Sankcie na Severnú Kóreu boli uvalené v roku 2006 a ich cieľom bolo zastaviť financovanie nukleárneho a raketového programu. Bol vtedy vydaný zákaz na export uhlia, ocele, olova, textilu a morských plodov. Import ropy a petrochemických produktov bol výrazne limitovaný.

Severná Kórea využíva digitálny priestor na útoky a zameriava sa na finančné inštitúcie (napr. banky) a na kryptoburzy. V našich podcastoch sme vás informovali o útokoch na banky v Ázii a Južnej Amerike (podcast č.5 a č.17). Hovorili sme aj o tom, že Severná Kórea má najväčší podiel na úspešných útokoch na kryptoburzy (podcast č.2). V správe sa spomína 35 prípadov útokov v 17 krajinách sveta. Zvlášť útoky na kryptoburzy umožňujú Severnej Kórei zakryť finančné toky.

Keďže sankcie obmedzili možnosti Severnej Kórei ako zarobiť peniaze, vysporiadali sa s tým veľmi nekonvenčne a začali podporovať príjem z digitálnej kriminality. Zaujímavý pohľad ako to funguje v praxi poskytol ešte v roku 2018 Bloomberg Businessweek v článku „Inside North Korea’s Hacker Army“.

Severokórejske zastúpenie pri UN nereagovalo na požiadavku komentovať utajenú správu UN. Severná Kórea aj naďalej porušuje sankcie a importuje potrebné materiály a technológie a platí za ne peniazmi získanými z digitálnej kriminality.

Obrázok: „North Korea – Traffic girl“ by Roman Harak, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ