Podľa vyjadrenia Shaleva Hulia z NSO Group mal Facebook v roku 2017 záujem o ich Pegasus spyvér

Pegasus

Zdroj: The Register

V októbri minulého roka sme vás informovali o tom, že firma WhatsApp patriaca firme Facebook zažalovala izraelského dodávateľa spyvéru Pegasus firmu NSO Group. Žaloba sa týka útoku na používateľov aplikácie WhatsApp. Medzi obeťami vtedy boli aj novinári a aktivisti.

Celý prípad je od začiatku veľmi zaujímavý, lebo obidve strany sú k sebe veľmi nevraživé. Facebook napríklad zmazal osobné Facebook účty zamestnancov NSO Group. Následne NSO Group za to zažalovala firmu Facebook na izraelskom súde. Neskôr NSO Group zmeškalo prvé súdne pojednávanie kde sa bráni obvineniam firmy Facebook. Vraj im neboli správne doručené dokumenty žalujúcou stranou.

Pred dvoma dňami 2.apríla 2020 reagoval na obvinenia firmy Facebook jej CEO Shalev Hulio. Vo svojom vyhlásení okrem iného prišiel s veľmi zaujímavým tvrdením. Podľa jeho slov dvaja predstavitelia firmy Facebook v roku 2017 oslovili NSO Group a chceli licencovať ich spyvér produkt Pegasus. Ešte bizarnejšie je vysvetlenie prečo.

Facebook vtedy prevádzkoval aplikáciu Onavo Protect, ktorá navonok mala chrániť používateľov, ale v skutočnosti špehovala ako používajú svoj mobil. Facebook nebol spokojný s úrovňou špehovania na zariadeniach od firmy Apple, a preto chcel kúpiť licenciu na Pegasus. Viac sa o Onavo Protect dozviete z nášho článku z februára 2020.

Aplikácia Onavo Protect bola nakoniec vyhodená v roku 2018 z Apple App Store a nakoniec po kritike a iných škandáloch Facebook aplikáciu radšej prestal ponúkať. Zdá sa, že v NSO Group sa rozhodli pokračovať v nevraživosti a využili príležitosť na očiernenie firmy Facebook.

Shalev Hulio

Obrázok č.1: Vyjadrenie CEO NSO Group Shaleva Hulia o záujme firmy Facebook použiť Pegasus
Zdroj: The Register/incident.sk

Vo zvyšku vyjadrenia sa CEO firmy NSO Group bráni, že vývoz ich spyvéru Pegasus je regulovaný a kontrolovaný štátom Izrael. Ak schválení zákazníci zneužívali ich spyvér, tak o tom nemajú vedomosť. Na záver dodal, že firma samotná síce poskytuje zákazníkom podporu, ale samotný útok (ak sa stal) rozhodne nevykonala. Takisto súd v meste Oakland (Kalifornia) podľa nich nemá právomoc venovať sa tomuto prípadu.

Firma Facebook sa vyjadrila, že zo strany NSO Group ide o snahu upriamiť pozornosť iným smerom. Tvrdia, že firma NSO Group sa podieľala na útoku v mene svojich zákazníkov a to všetko chcú dokázať na súde.

Tento spor vyzerá ešte na dlho a my ho pre vás budeme aj naďalej sledovať.

Obrázok: „Pegasus – Hojyo Takashi.jpg“ by Daniele Adami, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ