Podvodné stránky generujúce QR kódy pre Bitcoin adresy zamieňajú adresu obete za adresu patriacu podvodníkom

Bitcoin QR

Zdroj: ZDNet

Typická Bitcoin adresa vyzerá nejako takto: „1GEWo4ca1pAiHjGxJdmJWpijX4x9Gztpx1“. Táto konkrétne bola používaná podvodníkmi začiatkom marca 2020, ktorí ľuďom tvrdili, že sa nabúrali do ich počítača a majú o nich citlivé informácie. Bolo to klamstvo, ale ľudia aj tak naposielali na túto Bitcoin adresu tisíce eur.

Bitcoin adresa sa používa pri prevodoch medzi dvoma adresami (účtami). Keďže Bitcoin adresa sa pri prevode ťažko zapisuje bez chyby, ľudia si pre svoju Bitcoin adresu zvyknú generovať QR kódy. Ak vám niekto chce poslať Bitcoiny, naskenuje QR kód vašej adresy, nastaví sumu a je to.

Podvodníci využili to, že ľudia si potrebujú niekde vygenerovať QR kód a vytvorili podvodné free web stránky na ich generovanie. Podvod je veľmi jednoduchý, lebo bez ohľadu akú adresu na podvodnej web stránke zadáte, výsledný QR kód bude obsahovať adresu podvodníkov. Ľudia budú prevádzať peniaze podvodníkom a nie vám.

Na podvodné web stránky prišiel minulý týždeň Harry Denley, riaditeľ bezpečnosti pre MyCrypto platformu. Harry našiel nasledujúce podvodné web stránky:

  • bitcoin-barcode-generator.com
  • bitcoinaddresstoqrcode.com
  • bitcoins-qr-code.com
  • btc-to-qr.com
  • create-bitcoin-qr-code.com
  • free-bitcoin-qr-codes.com
  • freebitcoinqrcodes.com
  • qr-code-bitcoin.com
  • qrcodebtc.com

Harry Denley zistil, že stránky generujú 5 rôznych Bitcoin adries patriacich podvodníkom. Adresy generované na týchto stránkach priniesli podvodníkom doteraz minimálne 45.000 dolárov. Web stránky sú stále aktívne. Pri testovaní web stránok v prehliadačoch Brave, Vivaldi, Firefox, Opera a Chrome, ma jedine Brave prehliadač upozornil na to, že ide o podvodné web stránky.

Len pre otestovanie som zadal na web stránke „bitcoin-barcode-generator.com“ horeuvedenú Bitcoin adresu. Samozrejme po oskenovaní QR kódu sa objavila úplne iná adresa. Ak si to chcete vyskúšať, tak môžete hneď na obrázku k tomuto článku.

Ako sa chrániť? Ak si v budúcnosti budete generovať Bitcoin adresu ako QR kód, tak si ju hneď naskenujte QR skenerom či naozaj ukazuje vašu Bitcoin adresu.

Obrázok: incident.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ