Podvodníci sa votreli do email komunikácie Rijksmuseum Twenthe a predajcu umeleckých diel a získali 3,1 milióna dolárov

Rijksmuseum Twenthe

Zdroj: Bloomberg

Keď som si čítal tento prípad, tak sa mi hneď vybavil náš článok, ktorý vyšiel nedávno. Podvodníci použili podľa všetkého úplne rovnaký scenár. Vo vhodnej chvíli sa votreli do email komunikácie dvoch strán a presmerovali platbu na svoj účet. Typický príklad BEC.

Príbeh začína ešte v marci 2018, keď riaditeľ múzea Rijksmuseum Twenthe prejavil záujem kúpiť jedno z diel anglického maliara krajiniek Johna Constabla. John Constable sa narodil v roku 1776 a stal sa známym maľovaním okolia svojho domova Dedham Vale.

Po prejavení záujmu sa začala niekoľkomesačná email komunikácia medzi predajcom, firmou Simon C. Dickinson Ltd. a múzeom Rijksmuseum Twenthe. V určitej chvíli sa podvodníci votreli do komunikácie medzi obidvoma stranami a poslali niekoľko podvodných emailov v mene Simon C. Dickinson Ltd.

Následne múzeum na základe podvodných emailov previedlo 3,1 milióna dolárov na účet podvodníkov v Hong Kongu. Prípad sa dostal na súd a ten rozhodol, že múzeum nemá nárok na náhradu škody. Právnik Simon C. Dickinson Ltd. argumentoval, že múzeum si malo overiť aj iným spôsobom pravosť účtu a informácie o predaji (súhlas).

Právnik múzea zase argumentoval, že predajca diela si mal zabezpečiť svoj email. Múzeum má u seba predmetné dielo Johna Constabla a nechce ho vrátiť, zároveň bráni predajcovi dielo predať niekomu inému. Nie je stále jasné ako presne podvod prebiehal a či boli použité podobné domény alebo útočníci ovládali email účet.

Pre mňa osobne je nepochopiteľné, že tento typ obchodu sa vykonáva cez obyčajný email. Pracovníci múzea v tomto prípade podľa mňa pochybili a mali by sa zamyslieť nad svojimi obchodnými procesmi.

Obrázok: Rijksmuseum Twenthe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…