Podvodníci vylákali od dodávateľa US Navy top-secret vojenské vybavenie za 3,2 milióna dolárov

USNAVY

Zdroj: QUARTZ

Nasledujúci príbeh síce pôsobí ako z filmu, ale na rozdiel od filmu je reálny aj keď znie neuveriteľne. Je o skupine medzinárodných podvodníkov, ktorý od dodávateľa americkej armády vylákali citlivé vojenské vybavenie za 3,2 milióna dolárov a to dokonca bez zaplatenia. Vieme to vďaka súdnym dokumentom, ktoré sa podarilo získať novinárom z webu Quartz.

Všetko začalo tak, že podvodníci poslali email pod menom Daniel Drunz dodávateľovi americkej armády (identifikovaný ako company B v súdnych dokumentoch). Vymyslený pán Drunz používal email Daniel.Drunz@navy-mil.us a vydával sa za US Navy predstaviteľa zodpovedného za kontrakty. Už tu sa dal podvod zastaviť, lebo Daniel Drunz neexistuje a nikdy nepracoval pre US Navy a adresa mala mať koncovku navy.mil a nie navy-mil.us ako v podvodnom emaile.

Falošný Drunz poslal objednávku na dodávku „communications interception equipment“ ešte v roku 2016. Ako miesto dodávky uviedol US Navy adresu v meste Chantilly, Virginia. Tu bola ďalšia možnosť podvod zastaviť. Uvedené miesto bolo obyčajným office priestorom na prenájom. Zariadenia boli neskôr preposlané do Los Angeles v Kalifornii. Čo je zaujímavé, podvodníci vylákali okrem top-secret zariadení aj televízie LG v hodnote 6,3 milióna dolárov a mobily iPhone a tablety iPad za 1,1 milióna dolárov.

Digitálna časť podvodu bola geniálne pripravená, kde podvod nakoniec zlyhal bolo prenajatie office priestoru. Priestor si prenajala osoba pod menom Janet Strumer. Ukázalo sa, že ide o reálnu osobu, ktorá bola do celého podvodu zapletená. Ona a ďalších 7 osôb bolo obvinených za pranie špinavých peňazí, podvody pri prevode peňazí a za krádež identity.

V našich podcastoch a na našom blogu často spomíname BEC podvody. Tento príbeh je veľmi podobný, ale je fascinujúce aké ľahké bolo vylákať citlivé vojenské vybavenie a to dokonca bez zaplatenia a akejkoľvek kontroly.

Obrázok: „57th Presidential Inauguration [Image 5 of 37]“ by DVIDSHUB, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ