Policajné zložky v štáte Georgia čelia rozsiahlemu výpadku systémov kvôli ransomvér útoku

Ransomver

Zdroj: Fox 5 News (Atlanta), ZDNet

O problémoch policajných zložiek informovala stanica Fox 5 News ešte v sobotu. Podľa vyjadrenia poručíčky Stephanie Stallings z Georgia State Patrol útok spozoroval policajt v piatok na svojom laptope. Po tom čo sa začala nákaza šíriť bola celá sieť z preventívnych dôvodov vypnutá.

Medzi zasiahnuté zložky patria Georgia State Patrol, Georgia Capitol Police a Georgia Motor Carrier Compliance Division. Práca policajných zložiek napriek výpadku pokračuje. Ak potrebujú policajti informácie, používajú vysielačky a pridelené mobilné telefóny.

Bohužiaľ toto nie je prvý incident v štáte Georgia za posledný mesiac. Začiatkom júna malvér ohrozil GEMA (Georgia Emergency Management Agency) a o viac ako týždeň neskôr zasiahol ransomvér lokálne policajné oddelenie v Lawrenceville.

Tak ako sme v našich podcastoch hovorili na začiatku roka ransomvér útoky neutíchli. Unikátne na nich je, že na rozdiel od úniku dát spôsobia absolútnu nedostupnosť celej siete a všetkých systémov. Ak obeť nemá zálohy a nezaplatí, tak nedostupnosť je navždy. V prípade súkromných firiem to môže znamenať likvidáciu ich biznisu.

Ak by sme mali poradiť jednu jedinú vec – majte aktuálne, funkčné a pre hackerov nedostupné (offline) zálohy. To jediné vám zaručene pomôže v prípade ransomvéru. Mali by ste toho robiť samozrejme viac ako len zálohovať. Ak chcete vedieť viac, ozvite sa nám.

Obrázok: „Prisoner Transport_6229“ by James Emery, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…