Policajné zložky v štáte Georgia čelia rozsiahlemu výpadku systémov kvôli ransomvér útoku

Ransomver

Zdroj: Fox 5 News (Atlanta), ZDNet

O problémoch policajných zložiek informovala stanica Fox 5 News ešte v sobotu. Podľa vyjadrenia poručíčky Stephanie Stallings z Georgia State Patrol útok spozoroval policajt v piatok na svojom laptope. Po tom čo sa začala nákaza šíriť bola celá sieť z preventívnych dôvodov vypnutá.

Medzi zasiahnuté zložky patria Georgia State Patrol, Georgia Capitol Police a Georgia Motor Carrier Compliance Division. Práca policajných zložiek napriek výpadku pokračuje. Ak potrebujú policajti informácie, používajú vysielačky a pridelené mobilné telefóny.

Bohužiaľ toto nie je prvý incident v štáte Georgia za posledný mesiac. Začiatkom júna malvér ohrozil GEMA (Georgia Emergency Management Agency) a o viac ako týždeň neskôr zasiahol ransomvér lokálne policajné oddelenie v Lawrenceville.

Tak ako sme v našich podcastoch hovorili na začiatku roka ransomvér útoky neutíchli. Unikátne na nich je, že na rozdiel od úniku dát spôsobia absolútnu nedostupnosť celej siete a všetkých systémov. Ak obeť nemá zálohy a nezaplatí, tak nedostupnosť je navždy. V prípade súkromných firiem to môže znamenať likvidáciu ich biznisu.

Ak by sme mali poradiť jednu jedinú vec – majte aktuálne, funkčné a pre hackerov nedostupné (offline) zálohy. To jediné vám zaručene pomôže v prípade ransomvéru. Mali by ste toho robiť samozrejme viac ako len zálohovať. Ak chcete vedieť viac, ozvite sa nám.

Obrázok: „Prisoner Transport_6229“ by James Emery, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…