Polícia na Cypre zhabala súkromnú špionážnu dodávku s vybavením v hodnote 9 miliónov dolárov

Van

Zdroj: The Cyprus Mail (1), (2), Forbes

V našich podcastoch často hovoríme o izraelských firmách dodávajúcich špionážne vybavenie a softvér. Tento konkrétny príbeh začal ešte v auguste, keď Thomas Brewster novinár magazínu Forbes napísal o cyperskej firme Intellexa, ktorú vedie izraelský bezpečnostný veterán a multimilionár Tal Dilian.

Ten v článku a aj vo videu ukázal Thomasovi špionážnu dodávku, ktorá má hodnotu 9 miliónov dolárov a v okruhu 1km dokáže z mobilných telefónov stiahnuť všetky informácie, ktoré sa na mobile nachádzajú. V lete som tento článok zachytil, ale nevošiel sa do podcastu. Prečítajte si ho a pozrite si video.

Včera nastala zaujímavá situácia, keď sa lokálne média na Cypre začali zaujímať o Thomasov článok. Hlavná opozičná strana Akel žiadala od cyperskej vlády vysvetlenie, prečo sa high-tech špionážna dodávka preháňa po meste Larnaca. Akel zaujímalo či sa vybavenie dostalo na Cyprus legálne, či firma poskytuje špionážne služby aj na Cypre a ak áno, kto to povolil.

Odpočúvanie telefónov je na Cypre ilegálne. Dodávka GMC, ktorá bola prerobená na špionážnu zo sanitky, bola dnes ráno skonfiškovaná políciou. Polícia teraz bude skúmať či došlo k porušeniu cyperských zákonov.

Obrázok: Forbes

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ