Polícia v Rakúsku, Nemecku, Bulharsku a Srbsku spoločne rozložila gang podvodníkov s investičnými produktami

Europol

Zdroj: Europol

Napriek opatreniam v jednotlivých európskych krajinách ohľadom koronavírusu, zasiahla 2.apríla 2020 bulharská a srbská polícia proti investičným podvodníkom. Počas zásahu bolo prehľadaných 11 domov a zatknutých 9 osôb. Z tohto počtu boli piati zo Srbska a štyria z Bulharska.

Dvaja hlavní organizátori boli zatknutí v hlavnom meste Bulharska Sofii. Policajti zabavili 5 nehnuteľností v Srbsku, 2,5 milióna eur na účte v Nemecku, počítačové vybavenie a ďalšie dôkazy o trestnej činnosti. Policajti sledujú ďalších 30 bankových účtov.

Podstata podvodu spočívala v predaji podvodných investícií na online trade platformách. Podvodníci najprv nalákali obete na menšiu investíciu vo výške 250 eur. Následne zo zákazníckych centier v Srbsku a Bulharsku pomocou sociálneho inžinierstva manipulovali obete, aby investovali ešte viac do neexistujúcich investičných produktov.

Celkové škody v Európe odhadli rakúski policajti na 80 miliónov eur. V Rakúsku samotnom odhadujú 850 obetí a škodu 2,2 milióna eur. V Nemecku sú tiež stovky obetí a spôsobená škoda sa odhaduje na 10 miliónov eur.

Celá operácia začala pred rokom a Europol ju podporoval analytickou podporou a výmenou informácií. Na záver vám odporúčam, aby ste v tomto čase boli ostražití pri investovaní peňazí. Vzhľadom na pandémiu sa hýbu finančné aj iné trhy a objavujú sa vo zvýšenej miere „zaručené“ spôsoby ako na tom zbohatnúť. Pri výbere s kým chcete investovať sa poraďte s odborníkmi a vždy si preverte firmu, ktorej zverujete úspory. Posledná rada znie: „ak je niečo príliš dobrá investícia na to, aby to bola pravda, tak to tak asi bude.“

Obrázok: Europol

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ