Poskytovateľ SMS služieb Syniverse odoslal státisíce SMS až po 9 mesiacoch odkedy zlyhal ich server

SMS

Zdroj: Ars Technica

Väčšina z vás má možno predstavu a celkom oprávnenú, že ak odošlete SMS správu zo svojho mobilu, jej odoslanie zabezpečí váš mobilný operátor. V krajinách ako USA je to trochu zložitejšie. Medzi zákazníkom a mobilným operátorom je veľa prostredníkov ako je firma Syniverse, ktorí zabezpečujú tieto služby a to vytvára priestor pre problémy v oblasti súkromia a bezpečnosti ak u nich nastane problém.

To sa presne stalo na Valentína 14.februára firme Syniverse, keď zlyhal jeden z jej serverov a v jeho fronte zostali nevybavené správy. To by nebolo zvláštne, keby za neznámych okolností nezostal tento server vypnutý posledných 9 mesiacov. Po jeho zapnutí 7.11.2019 začal odosielať všetky SMS čo mal vo fronte od 14.februára 2019. Skúste si predstaviť ten chaos, ktorý zapnutie servera vyvolalo.

Firma Syniverse najprv uviedla, že bolo odoslaných 168.149 správ. Neskôr sa opravila, že ich bolo oveľa viac. Koľko presne sme sa už nedozvedeli. Odoslané správy vyvolali u niektorých ľudí zmätok a úzkosť. Jedna žena dostala správu od priateľa, ktorý medzitým zomrel. Ďalší muž dostal správu od najlepšieho kamaráta, ktorý takisto bohužiaľ medzitým zomrel.

Firma neuviedla ako je možné, že 9 mesiacov neriešila čo je so serverom a či správy na ňom boli v bezpečí. Nie je jasné prečo bol server náhle spojazdnený. Firme Syniverse udeľujeme za nezvládnutý monitoring a riadenie svojej infraštruktúry titul fail týždňa.

Obrázok: „Surprise?“ by Chris Bloom, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ