Pre Facebook bola Cambridge Analytica len špička ľadovca. Facebook pozastavil ďalších 69.000 aplikácií

FBCA

Zdroj: Ars Technica

Firma Facebook prevádzkujúca najväčšiu sociálnu sieť na svete s 2 miliardami používateľmi bola posledné roky pod paľbou kritiky. Hlavnou témou bola neschopnosť firmy ochrániť citlivé osobné údaje pred predátorskými praktikami rôznych vývojárov aplikácii na ich platforme.

Včera sa k tomu vyjadril na blogu firmy Facebook jej VP of Product Partnerships Ime Archibong. Na základe auditu vykonávaného od marca 2018 pozastavili tisíce aplikácií pre rôzne porušenia pravidiel a nevhodné zdieľanie osobných údajov. Aplikácie boli od 400 vývojárov.

Len pripomeniem, že všetko sa začalo odhalením v roku 2016. Vtedy sa prišlo na to, že firma Cambridge Analytica použila osobné údaje 87 miliónov používateľov na vytvorenie profilov voličov. Tie boli zneužité na cielenú reklamu na Facebooku v prospech prezidentskej kampane Donalda Trumpa.

Podľa The New York Times je z dokumentov podaných na súde v Bostone zrejmé, že Facebook pozastavil 69.000 aplikácií. Z tohto počtu 10.000 aplikácií bolo úplne odstránených. Len v júli Facebook zaplatil rekordnú pokutu 5 miliárd dolárov na základe rozhodnutia FTC a z nových informácií je jasné, že problémy s ochranou osobných údajov sú hlbšie ako sa zdalo.

Skontrolujte si na svojom účte na Facebooku akým aplikáciam ste povolili prístup.

Obrázok: „Mark Zuckerberg F8 2018 Keynote“ by Anthony Quintano, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…