Pre Facebook bola Cambridge Analytica len špička ľadovca. Facebook pozastavil ďalších 69.000 aplikácií

FBCA

Zdroj: Ars Technica

Firma Facebook prevádzkujúca najväčšiu sociálnu sieť na svete s 2 miliardami používateľmi bola posledné roky pod paľbou kritiky. Hlavnou témou bola neschopnosť firmy ochrániť citlivé osobné údaje pred predátorskými praktikami rôznych vývojárov aplikácii na ich platforme.

Včera sa k tomu vyjadril na blogu firmy Facebook jej VP of Product Partnerships Ime Archibong. Na základe auditu vykonávaného od marca 2018 pozastavili tisíce aplikácií pre rôzne porušenia pravidiel a nevhodné zdieľanie osobných údajov. Aplikácie boli od 400 vývojárov.

Len pripomeniem, že všetko sa začalo odhalením v roku 2016. Vtedy sa prišlo na to, že firma Cambridge Analytica použila osobné údaje 87 miliónov používateľov na vytvorenie profilov voličov. Tie boli zneužité na cielenú reklamu na Facebooku v prospech prezidentskej kampane Donalda Trumpa.

Podľa The New York Times je z dokumentov podaných na súde v Bostone zrejmé, že Facebook pozastavil 69.000 aplikácií. Z tohto počtu 10.000 aplikácií bolo úplne odstránených. Len v júli Facebook zaplatil rekordnú pokutu 5 miliárd dolárov na základe rozhodnutia FTC a z nových informácií je jasné, že problémy s ochranou osobných údajov sú hlbšie ako sa zdalo.

Skontrolujte si na svojom účte na Facebooku akým aplikáciam ste povolili prístup.

Obrázok: „Mark Zuckerberg F8 2018 Keynote“ by Anthony Quintano, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ