Prepredaj SW licencií – je to legálny biznis?

Microsoft product portfolio

Zdroj: Incident

Stačilo by odpovedať jednoducho ÁNO. Ale spoločností, ktoré zistili, že prepredaj SW (software) licencií môže byť celkom zaujímavý biznis pribúda.
A keďže lacný SW – teda licencia – je veľkým lákadlom najmä pre bežných ľudí, vytvára to priestor aj pre rôznu nekalú činnosť.

Otázok k téme by bolo určite viac, ale skúsme si položiť  a zodpovedať aspoň nasledujúce.

 • Kto potvrdí legalitu prepredaja SW licencií
 • Prečo sú tieto licencie také lacné
 • Ako nájsť dôveryhodného predajcu
 • Skryté riziko nákupných kampaní s prepredajom licencií

Legalita prepredaja SW licencií:

Prepredaj licencií je normálny biznis a funguje roky. Stavia na tom, že trvalú licenciu je možné opätovne prepredať. Tento fakt potvrdil 3.7.2012 aj Európsky súd vo svojom rozhodnutí v spore medzi spoločnosťou UsedSoft GmbH a Oracle International Corp.
Rozsudok vo veci C-128/11 UsedSoft GmbH/Oracle International Corp. rozhodol, že: “Tvorca počítačových programov nemôže brániť ďalšiemu predaju „použitých“ licencií umožňujúcich používanie jeho programov stiahnutých z internetu.

Rovnako ďalšie rozhodnutie z roku 2016: Rozhodnutie Súdneho dvora EU, Rozsudok vo veci C-166/15 Aleksandrs Ranks a Jurijs Vasiļevičs hovorí, že: “Pôvodný nadobúdateľ rozmnoženiny počítačového programu s licenciou na neobmedzené používanie môže predať túto použitú rozmnoženinu a jej licenciu ďalšiemu nadobúdateľovi”
Výhradné právo tvorcu SW sa tak vyčerpá pri prvom predaji.

Nízka cena SW licencií oproti originálom:

Tento biznis realizuje veľa spoločností a mnohé sa mu venujú celé roky. Ale cena nie je stlačená množstvom spoločností, ale metodikou.
Ste firma alebo organizácia? Nakúpili ste nejaké množstvo SW licencií a teraz zisťujete, že ich máte zbytočne veľa? Buď vám budú stáť „v skrini“ alebo ich ponúknete na prepredaj. Vy aspoň niečo dostanete späť a niekto iný si bude môcť dovoliť kúpiť licenciu, ktorú potrebuje, ale nemal na ňu „finančnú odvahu“.

Je to klasický príklad Win-Win… teda Win-Win-Win, pretože niečo na tom zarobí aj spoločnosť, ktorá prepredaj organizuje, overuje pravosť licencií a garantuje ich.

Dôveryhodnosť predajcu

Aj tu platí, že najlepšie sa nakupuje v zabehnutej firme, ktorá je na trhu dlhšie a má dostatok referencií. Ale to by znamenalo, že nové firmy vznikať nebudú (len ak trieštením), pretože nemajú referencie!
Ak sa pozrieme na slovenský trh, tak dôležita je určite kontrola reálnej existencie predajcu:

 • Každý e-shop musí mať informácie o Prevádzkovateľovi v zmysle GDPR a tam musí mať uvedené aj IČO prevádzkovateľa, ktoré si viete overiť na živnostenskom alebo obchodnom registri aj on-line: zrsr.sk resp. www.orsr.sk
 • Ak to tak nie je, tak e-shop (prevádzkovateľ) opomenul základnú vec a nevrhá to pozitívne svetlo na jeho obchodné aktivity
 • Skontrolujte si podmienky, komunikáciu, doručenie, záruky
 • Porovnajte si ceny, ak je bod vyššie uvedené body v poriadku ale firma je nová/mladá, nebojte sa nižších cien. Je to snaha etablovať sa na trhu. Rozhodnutie je prirodzene na vás.

Aké je skryté riziko

SW licencia je niečo, čo sa dá poslať mailom. Pri hľadaní čo najnižšej ceny môžete naraziť aj na spoločnosti, ktoré sa ako prepredajné len tvária a potrebujú skôr, aby ste sa zaregistrovali, aby získali vaše prihlasovacie údaje. No a pokiaľ máte prístup k heslám rovnaký ako uvádzame v našom inom článku, tak máte o problémy postarané. Existuje viacero možností, ako si overiť, či konkrétna stránka (IP adresa) je registrovaná ako zlomyseľná, ale nepovažujte to nikdy za 100% ukazovateľ.
napr.:

Rizikom je aj phishingová kampaň, ktorá vás bude lákať na stránku so superlacnými SW licenciami a namiesto perfektnej informácie a lacnej licencie získate malware.

Bohužiaľ  neexistujú „zoznamy“ „phishingových sites“. Premakané phishingové kampane často trvajú len veľmi krátko, preto pri phishingu (najčastejšie mailom) je potrebne si všímať markanty mailu a odkazov v ňom. Nie zbytočne sa odporúča pravidelne používateľov školiť, aby phishing a BEC rozpoznali.

Záverom:

 1. Prepredaj SW licencií je legálny biznis.
 2. Môže vám pomôcť.
 3. Pozor na malware a phishing.

A 2 príklady spoločností (mierne náhodny výber), ktoré sa prepredaju SW licencií na Slovensku venujú. Neberte to ako odporúčanie, len ako príklad.

https://www.forscope.sk/o-nas/ – stará zavedená spoločnosť s dlhou históriou

https://www.cd-keys.online/ – nová spoločnosť, apríl 2020

Obrázok: Track.in

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…