Prevádzkovateľ hotela kde obsluhujú roboty priznal, že bolo možné vďaka nim špehovať hostí v izbe

Tapia

Zdroj: The Tokyo Reporter

Japonsko je pre Európanov zaujímavá krajina. Maťo môj kolega z podcastu tam tohto roku bol a môže to potvrdiť. Jedna zo zaujímavostí je hotel obsluhovaný výhradne robotmi. Hotel sa volá Henn na Hotel Maihama Tokyo Bay a nachádza sa blízko Tokyo Disney Resort. Niektoré roboty vyzerajú ako ľudia alebo dinosaury (???). To že si nevymýšľam je zrejmé z hlavnej stránky hotela a obrázku nižšie. Jeden z nich je v izbách, volá sa Tapia a vyrába ho firma MJI Robotics.

Obrázok č.1: Dinosaury ako hoteloví zamestnanci
Zdroj: Henn na Hotel web stránka

Tapia má pomôcť hosťom nájsť predpoveď počasia alebo nakupovať online. Takýchto robotov je v budove hotela celkovo 100. Predminulý týždeň však bezpečnostný výskumník Lance R. Vick oznámil na službe Twitter bezpečnostný problém, ktorý umožňoval cez NFC nainštalovať nepodpísanú Android aplikáciu na robota. Vďaka nej bolo možné na diaľku sledovať a počúvať všetko čo sa deje v izbe cez kameru a mikrofón robota.

Obrázok č.2: Oznam o zero-day nájdenom v robote Tapia
Zdroj: Lance R. Vick (Twitter)

Firma H.I.S. Hotel Group, ktorá prevádzkuje hotel po 4 dňoch uznala, že ide o bezpečnostný problém a bude ho riešiť. Ako poznamenáva výskumník Lance R. Vick na službe Twitter, prevádzkovateľ plánuje 8 ďalších podobných hotelov. Je aj snaha licencovať túto technológiu iným a to všetko preto, aby stihli olympijské hry v Tokiu 2020.

Ak budúci rok plánujete výlet do Japonska tak vám gratulujeme, ale tieto robotické hotely vynechajte. Ak sa napriek výstrahe rozhodnete ubytovať na podobnom mieste odporúčame čiernu pásku na zakrytie kamery a mikrofónu a pozrite si aj nášho incident sprievodcu, ktorý poradí ako nájsť skryté kamery.

Obrázok: MJI Robotics

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ