Pri BEC podvode prišiel okres v štáte Severná Karolína o 1,7 milióna dolárov

BEC

Zdroj: Bleeping Computer

O BEC podvodoch hovoríme pravidelne v našom podcaste a jeden takýto prípad sa stal v okrese Cabarrus v Severnej Karolíne. Scénar je stále rovnaký. V tomto prípade staval okres budovu strednej školy a najal si na to firmu Branch and Associates.

Zástupcovia finančného oddelenia dostali podvodný phishingový email, v ktorom bolo oznámenie, že firma Branch and Associates zmenila bankový účet a najbližšia splátka za stavbu školy má prísť na nový účet v emaile. Po prijatí potrebných dokumentov a podpísaných povolení (zjavne sfalšovaných), ktoré vyzerali legitímne, pracovníci zmenili účet dodávateľa.

Pri najbližšej splátke pracovníci okresu previedli 2,5 milióna dolárov na nový účet. Na podvod prišli až o 3 týždňe, keď oprávnený zástupca firmy Branch and Associates reklamoval platbu. Pracovníci okresu aj firma kontaktovali svoje banky, a tým sa podarilo zachrániť skoro 800.000 dolárov.

Bohužiaľ poistné pre tento prípad krylo škodu len vo výške 75.000 dolárov. Okres mal vytvorený fond pre výnimočné prípady, z ktorého zaplatil dodávateľovi. Naposledy sme písali o meste Griffin a meste Burlington, ktoré prišli o peniaze pri BEC podvode. Takisto v apríli sme písali na našom blogu o farnosti Saint Ambrose v Brunswicku.

Nezabúdajte na správne procesy pri schvaľovaní zmien vo finančných systémoch a postupy pri schvaľovaní platieb. Školte pravidelne svojich zamestnancov, aby vedeli aké druhy podvodov môžu očakávať a ako sa brániť. Ak potrebujte v tomto smere pomoc, ozvite sa nám.

Obrázok: „High School Building, Kannapolis, N.C.“ by UNC Libraries Commons, used under Public domain

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…