Pri BEC podvode prišiel okres v štáte Severná Karolína o 1,7 milióna dolárov

BEC

Zdroj: Bleeping Computer

O BEC podvodoch hovoríme pravidelne v našom podcaste a jeden takýto prípad sa stal v okrese Cabarrus v Severnej Karolíne. Scénar je stále rovnaký. V tomto prípade staval okres budovu strednej školy a najal si na to firmu Branch and Associates.

Zástupcovia finančného oddelenia dostali podvodný phishingový email, v ktorom bolo oznámenie, že firma Branch and Associates zmenila bankový účet a najbližšia splátka za stavbu školy má prísť na nový účet v emaile. Po prijatí potrebných dokumentov a podpísaných povolení (zjavne sfalšovaných), ktoré vyzerali legitímne, pracovníci zmenili účet dodávateľa.

Pri najbližšej splátke pracovníci okresu previedli 2,5 milióna dolárov na nový účet. Na podvod prišli až o 3 týždňe, keď oprávnený zástupca firmy Branch and Associates reklamoval platbu. Pracovníci okresu aj firma kontaktovali svoje banky, a tým sa podarilo zachrániť skoro 800.000 dolárov.

Bohužiaľ poistné pre tento prípad krylo škodu len vo výške 75.000 dolárov. Okres mal vytvorený fond pre výnimočné prípady, z ktorého zaplatil dodávateľovi. Naposledy sme písali o meste Griffin a meste Burlington, ktoré prišli o peniaze pri BEC podvode. Takisto v apríli sme písali na našom blogu o farnosti Saint Ambrose v Brunswicku.

Nezabúdajte na správne procesy pri schvaľovaní zmien vo finančných systémoch a postupy pri schvaľovaní platieb. Školte pravidelne svojich zamestnancov, aby vedeli aké druhy podvodov môžu očakávať a ako sa brániť. Ak potrebujte v tomto smere pomoc, ozvite sa nám.

Obrázok: „High School Building, Kannapolis, N.C.“ by UNC Libraries Commons, used under Public domain

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…