Príbeh o drogovom dílerovi a jeho stratených prístupoch k bitcoinom v hodnote 53,6 miliónov eur

Cannabis

Zdroj: The Irish Times

Štastie Íra Cliftona Colinsa vypršalo pred troma rokmi, keď ho policajti zadržali pri náhodnej dopravnej kontrole v roku 2017. Bolo skoro ráno a policajti zbadali Cliftonov Lexus 4×4 o 2:30 ráno uprostred riedko obývanej krajiny. Boli zvedaví a bolo im aj podozrivé čo tam niekto hľadá tak skoro ráno.

Prehľadali jeho auto a zistili, že sa v ňom nachádzajú konopné rastliny, z ktorých sa vyrába marihuana. Hodnota rastlín bola odhadovaná na 2.000€. Policajti Cliftona zatkli, mal vtedy 46 rokov. Začalo sa vyšetrovanie a prehliadky nehnuteľností.

Policajti zistili, že Clifton bol väčšinu času nezamestnaný, a predtým pracoval ako bezpečnostný pracovník a dokonca ako včelár. So svojim medom dokonca vyhral niekoľko súťaží. Čo ho však živilo posledných zhruba 12 rokov bolo pestovanie konope a následný predaj marihuany.

V rôznych okresoch Írska mal Clifton prenajaté 3 domy. V dome kde býval policajti zistili, že bol perfektne prerobený na pestovanie konope. Našli v ňom 500 rastlín v odhadovanej hodnote 400.000€.

V dobe zatknutia dokázal vypestovať nové rastliny každých 16 týždňov, z ktorých dostal 4kg marihuany v hodnote 28.000€. Predávať ju chodil do hlavného mesta Dublin. Pri výsluchu odmietol uviesť komu ju predával.

Pravidelne začal pestovať konopné rastliny v roku 2005 a začal mať rovnaký problém ako všetci kriminálnici – čo so zarobenými peniazmi. V rokoch 2011 až 2012 teda nakúpil bitcoiny, lebo boli vtedy relatívne lacné. Mal ich 6000. Ako možno viete, ich hodnota za nasledujúce roky raketovo narastala.

V roku 2016 sa zľakol hodnoty, ktorú vlastnil v bitcoinoch na jednej peňaženke, a preto sa ich rozhodol rozdeliť. Vytvoril 12 peňaženiek a rovnomerne rozdelil bitcoiny medzi ne. To takisto znamenalo, že si musel pamätať 12 prístupových kódov.

A tu sme pri tom vypršanom šťastí. Clifton napísal 12 kódov na papier a skryl ich v obale na rybárske prúty vo svojom dome. Žiadna iná záloha nebola vytvorená. Keď ho zatkli, tak jeho dom bol neskôr vykradnutý a dokonca keď musel ísť do väzenia, prenajímateľ domu vyhodil niektoré jeho veci do odpadu.

Policajti síce majú peňaženky, ale nemajú k nim prístupové kódy. Dúfajú, že v budúcnosti sa nejakou inováciou podarí nájsť prístup k peňaženkám. Majú však bitcoiny v hodnote 1,5 milióna eur z iných peňaženiek a zabavili aj viac ako 100.000€ v hotovosti.

A čo Clifton? V roku 2017 dostal 5 rokov väzenia. Ak ho neprepustia pre dobré správanie skôr, tak sa môže v roku 2022 vrátiť k včelárstvu, ktoré mu tak dobre šlo.

Obrázok: „Cannabis Station (Closeup)“ by Jeffrey Beall, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ