Psychológia hesiel – aké heslo používate vy?

Pristupové heslá

Zdroj: theregister.co.uk

Až 2/3 ľudí používa opakovane rovnaké heslo, alebo len jeho minimálnu obmenu.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý už tretíkrát realizovala spoločnosť LogMeIn stojaca za jedným z vysoko oceňovaných password manažérov LastPass.

Prieskum bol realizovaný v priebehu marca tohto roka na vzorke 3250 dospelých používateľov vo veku 18 až 60 rokov z viacerých krajín: Spojené štáty americké, Nemecko, Brazília, Austrália, Singapúr a Veľká Británia. Podmienkou bolo, že musia mať viacero účtov na rôznych službách. Publikovaný bol teraz začiatkom mája.

No a aké sú hlavné zistenia? Alarmujúce!
Môžete si ich pozrieť v správe aj sami, ale tu sú kľúčové zistenia:

  • Aj keď 90% používateľov si uvedomuje, že opakované použitie hesla na viacerých účtoch je vysoko rizikové, napriek tomu ich 66% používa opakovane, alebo v malých omenách.
  • 50% opýtaných si nezmenilo heslo ani 12 mesiacov potom, čo zachytili v  médiách informáciu, že služba, kde majú účet mala problémy s únikom informácii o účtoch.
  • Najhoršie sú na tom Briti. Rovnaké alebo podobné heslo používa až 92% bežných používateľov a 58% ignoruje informácie, že došlo k úniku.
  • Bohužiaľ sa situácia nezlepšuje, práve naopak, od posledného prieskumu v roku 2018 sa situácia zhoršila.

Prečo je to tak?

  • Aj keď samotné povedomie o problematike rastie, je zásadný rozdiel, medzi tvrdením a realitou. 77% tvrdí, že sú im známe tzv. Best practices s prácou s heslami, napriek tomu sa heslá snaží zapamätať až 54% a 27% si ich pre istotu aj niekde zapisuje.
  • Obava z toho, že si človek heslo nezapamätá, núti až 60% respondentov vyberať si ľahké a zapamätateľné heslá. Až 52% tvrdí, že takto majú svoje heslá „pod kontrolou“.

Je to o to udivujúcejšie, že len 19% respondentov nevedelo, čo je MFA (Multi = Viac faktorová autentifikácia).

Ľudia sú lenivejší, smart zariadenia priniesli odomykanie otlačkom prsta, skenom tváre a napriek tomu, že tieto technológie majú svoje muchy a v smart zariadeniach je ich často možné oklamať, až 65% im verí viac ako technológii hesiel.

Ako ste na tom vy? Skúšate si heslá pamätať, alebo kašlete na to a máte jedno heslo všade.

A čo tak password manažér? Či už spomínaný LastPass, alebo iné obľúbené ako: Bitwarden, Dashlane, 1Password alebo KeePass.
Naozaj dokážu uľahčiť život, ale o tom už nabudúce.

Mimochodom, viete že 7.máj je svetovým dňom hesiel?

Obrázok: Incident

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

riesenia header

10 tipov ako si bezpečne nastaviť WiFi router

Nastavte si bezpečne váš WiFi router aplikovaním nastavení, ktoré môžu eliminovať prípadný útok. Už len veľmi ťažko si vieme predstaviť domácnosť či kanceláriu kde nie…