Psychológia hesiel – aké heslo používate vy?

Pristupové heslá

Zdroj: theregister.co.uk

Až 2/3 ľudí používa opakovane rovnaké heslo, alebo len jeho minimálnu obmenu.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý už tretíkrát realizovala spoločnosť LogMeIn stojaca za jedným z vysoko oceňovaných password manažérov LastPass.

Prieskum bol realizovaný v priebehu marca tohto roka na vzorke 3250 dospelých používateľov vo veku 18 až 60 rokov z viacerých krajín: Spojené štáty americké, Nemecko, Brazília, Austrália, Singapúr a Veľká Británia. Podmienkou bolo, že musia mať viacero účtov na rôznych službách. Publikovaný bol teraz začiatkom mája.

No a aké sú hlavné zistenia? Alarmujúce!
Môžete si ich pozrieť v správe aj sami, ale tu sú kľúčové zistenia:

  • Aj keď 90% používateľov si uvedomuje, že opakované použitie hesla na viacerých účtoch je vysoko rizikové, napriek tomu ich 66% používa opakovane, alebo v malých omenách.
  • 50% opýtaných si nezmenilo heslo ani 12 mesiacov potom, čo zachytili v  médiách informáciu, že služba, kde majú účet mala problémy s únikom informácii o účtoch.
  • Najhoršie sú na tom Briti. Rovnaké alebo podobné heslo používa až 92% bežných používateľov a 58% ignoruje informácie, že došlo k úniku.
  • Bohužiaľ sa situácia nezlepšuje, práve naopak, od posledného prieskumu v roku 2018 sa situácia zhoršila.

Prečo je to tak?

  • Aj keď samotné povedomie o problematike rastie, je zásadný rozdiel, medzi tvrdením a realitou. 77% tvrdí, že sú im známe tzv. Best practices s prácou s heslami, napriek tomu sa heslá snaží zapamätať až 54% a 27% si ich pre istotu aj niekde zapisuje.
  • Obava z toho, že si človek heslo nezapamätá, núti až 60% respondentov vyberať si ľahké a zapamätateľné heslá. Až 52% tvrdí, že takto majú svoje heslá „pod kontrolou“.

Je to o to udivujúcejšie, že len 19% respondentov nevedelo, čo je MFA (Multi = Viac faktorová autentifikácia).

Ľudia sú lenivejší, smart zariadenia priniesli odomykanie otlačkom prsta, skenom tváre a napriek tomu, že tieto technológie majú svoje muchy a v smart zariadeniach je ich často možné oklamať, až 65% im verí viac ako technológii hesiel.

Ako ste na tom vy? Skúšate si heslá pamätať, alebo kašlete na to a máte jedno heslo všade.

A čo tak password manažér? Či už spomínaný LastPass, alebo iné obľúbené ako: Bitwarden, Dashlane, 1Password alebo KeePass.
Naozaj dokážu uľahčiť život, ale o tom už nabudúce.

Mimochodom, viete že 7.máj je svetovým dňom hesiel?

Obrázok: Incident

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ