Putin podpísal zákon, ktorý umožňuje filtrovanie internetu a vytvorí ruskú verziu DNS

Putin

Zdroj: Ars Technica

V našich podcastoch sa pravidelne venujeme tomu, ako sa Rusko snaží „odpojiť“ od internetu. Takisto má snahy kontrolovať prevádzku podobne ako to robí Čína. Teraz je to už uzákonené. Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý umožňuje väčšiu kontrolu ruského internetu.

Ešte v marci sme v podcaste hovorili o dvoch nových zákonoch. Jeden trestá za šírenie nepravdivých správ, druhý trestá za urážanie verejných predstaviteľov na internete. Podľa nového zákona budú musieť hlavné komunikačné uzly zdieľať informácie s vládnou agentúrou Roskomnadzor. Druhý účel nového zákona je dať Roskomnadzoru právomoci na centralizáciu riadenia ak bude ruský internet ohrozený. Roskomnadzor bude mať okrem toho možnosť kedykoľvek filtrovať ilegálny obsah.

Podľa všetkého nové opatrenia budú platné od 1. novembra 2019. Rusko chce dosiahnuť, aby ruská sieťová prevádzka bola smerovaná v rámci Ruska a neopúšťala ho. To dá ruskej vládnej moci viac možností na kontrolu, sledovanie a filtrovanie obsahu.

V jednom z našich podcastov sme hovorili o tom, že doba otvoreného internetu pre každého je ohrozená. Sledujte nás aj naďalej, budeme sa tejto téme ešte venovať.

Obrázok: „trump putin russia“ by Book Catalog, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ