Rankwave možno zneužívala Facebook dáta podobne ako Cambridge Analytica

FB

Zdroj: TechCrunch

Ako je už zvykom u najväčšej sociálnej siete, nepríjemné informácie ohlasuje v piatky, alebo hodinu pred inou sledovanou akciou (posledne Muellerov report). Tentoraz oznámili žalobu na kalifornskom súde proti juhokórejskej firme Rankwave. Podľa informácii od TechCrunch tento prípad pripomína Cambridge Analyticu.

Podľa vyjadrenia firmy Facebook bola firma Rankwave vyšetrovaná ohľadom ich služieb. Keďže firma nespolupracovala, pozastavili všetky ich aplikácie a účty. Rankwave ponúkala zakomponovanie Facebook loginu do aplikácií iných firiem výmenou za dáta používateľov. Rankwave mala takisto vlastnú aplikáciu, ktorej dáta používala na cielenú reklamu.

Hlavný problém firmy Rankwave je, že dáta získane cez Facebook Platform môžu byť použité len na vylepšenie samotnej aplikácie. Nesmú sa používať na iné obchodné účely. Rankwave neoprávnene používala dáta na vytváranie a predaj reklamy a marketingové analýzy. Na tento účel ťahali dáta z viac ako 30 aplikácií.

Facebook v žalobe požaduje 9,8 milióna dolárov za dáta vytiahnuté z platformy, ďalšie finančné náhrady a poplatky za právnikov. Požaduje aj zákaz prístupu k ich platforme, umožnenie vykonania auditu a zmazanie všetkých získaných údajov.

Obrázok: „facebook cambridge analytica data“ by Book Catalog, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ