Ransomvér – nemocnica bez údajov pacientov, IT servisná firma a sieť rádií ochromené

Everis

Zdroj: Bleeping Computer, ZDNet

Prvý prípad ransomvéru je z USA. Brooklyn Hospital Center v meste New York mal ransomvér útok ešte v júli, ale informovali o ňom až teraz. Útok viedol k permanentnej strate údajov niektorých pacientov. Nemocnica sa pokúšala do septembra obnoviť zašifrované údaje. V stratených informáciách sa nachádzali mená pacientov a digitálne skeny. Detaily o type ransomvéru a výkupnom nemocnica neuviedla.

Druhý a tretí prípad vypukli 4.11.2019 v Španielsku a nijako spolu nesúvisia. IT konzultačná firma Everis vlastnená NTT Data Group a sieť rádií SER boli zasiahnuté a zakázali svojim zamestnancom zapínať počítače a odpojili svoje siete od internetu. Everis má 24.500 zamestnancov v 18 krajinách, takže si viete predstaviť veľkosť problému. Podľa neoverených informácií ide v prípade Everisu o variant DoppelPaymer malvéru.

Everis poskytuje služby veľkému množstvu firiem a jej zamestnanci sa nachádzajú priamo u veľkých zákazníkov. Vznikla obava, či sa útok nerozšíri aj na ďalšie firmy. V panike niektorí zákazníci firmy Everis vypli svoje systémy, aby vykonali kontrolu. Vznikli aj fámy, že boli zasiahnuté firmy KPMG a Accenture. Obidve firmy to oficiálne popreli.

Podľa informácií bezpečnostného odborníka Kevina Beaumonta ide v prípade firmy Everis o cielený útok. Pripomína, že ako v prípade Norsk Hydro, o ktorom sme písali aj hovorili v našom podcaste, budú musieť všetky zasiahnuté systémy vytvoriť nanovo. Vzhľadom na veľkosť firmy to môžu byť týždne až mesiace.

Obrázok: „Lock the global“ by Lin Mei, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ