Ransomvér – nemocnica bez údajov pacientov, IT servisná firma a sieť rádií ochromené

Everis

Zdroj: Bleeping Computer, ZDNet

Prvý prípad ransomvéru je z USA. Brooklyn Hospital Center v meste New York mal ransomvér útok ešte v júli, ale informovali o ňom až teraz. Útok viedol k permanentnej strate údajov niektorých pacientov. Nemocnica sa pokúšala do septembra obnoviť zašifrované údaje. V stratených informáciách sa nachádzali mená pacientov a digitálne skeny. Detaily o type ransomvéru a výkupnom nemocnica neuviedla.

Druhý a tretí prípad vypukli 4.11.2019 v Španielsku a nijako spolu nesúvisia. IT konzultačná firma Everis vlastnená NTT Data Group a sieť rádií SER boli zasiahnuté a zakázali svojim zamestnancom zapínať počítače a odpojili svoje siete od internetu. Everis má 24.500 zamestnancov v 18 krajinách, takže si viete predstaviť veľkosť problému. Podľa neoverených informácií ide v prípade Everisu o variant DoppelPaymer malvéru.

Everis poskytuje služby veľkému množstvu firiem a jej zamestnanci sa nachádzajú priamo u veľkých zákazníkov. Vznikla obava, či sa útok nerozšíri aj na ďalšie firmy. V panike niektorí zákazníci firmy Everis vypli svoje systémy, aby vykonali kontrolu. Vznikli aj fámy, že boli zasiahnuté firmy KPMG a Accenture. Obidve firmy to oficiálne popreli.

Podľa informácií bezpečnostného odborníka Kevina Beaumonta ide v prípade firmy Everis o cielený útok. Pripomína, že ako v prípade Norsk Hydro, o ktorom sme písali aj hovorili v našom podcaste, budú musieť všetky zasiahnuté systémy vytvoriť nanovo. Vzhľadom na veľkosť firmy to môžu byť týždne až mesiace.

Obrázok: „Lock the global“ by Lin Mei, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty

Cena ITAPA 2022 opäť hľadá najlepšie projekty v oblasti inovácií, digitalizácie a modernizácie spoločnosti Bratislava 4. októbra 2022 – ITAPA už po 21-krát vyhlasuje prestížnu súťaž Cena…