Ransomvér ochromil prevádzku 3 nemocníc v Alabame a 7 v Austrálii

Emergency

Zdroj: Ars Technica, BBC

Alabama, USA

V utorok 1.10.2019 museli obmedziť prevádzku všetky 3 nemocnice patriace pod DCH Health System v Alabame. Ide o DCH Regional Medical Center v meste Tuscaloosa, Northport Medical Center a Fayette Medical Center. Všetky boli cieľom kyber útoku, ktorý zašifroval súbory na počítačoch vo všetkých troch nemocniciach. Vyšetrovatelia zistili, že bol použitý neslávne známy ransomvér Ryuk.

Nemocnice museli prejsť na manuálny mód (pero a papier). Kvôli nefunkčným počítačom začali fungovať v obmedzenom režime a príjmať len kritických pacientov. DCH uviedlo, že nevie odhadnúť kedy bude obnovená prevádzka, lebo v spolupráci s odborníkmi zvažujú ako čo najrýchlejšie obnoviť prevádzku (či zaplatia výkupné).

Austrália

V Austrálii zasiahol ransomvér minimálne 7 nemocníc v regióne Gippsland a na juhozápade štátu Victoria. Útok začal v pondelok 30.9.2019 a zablokoval prístup k viacerým systémom. Je potvrdený útok ransomvérom, ale úrady nešpecifikovali použitý typ. Rovnako aj v tomto prípade prebieha snaha obnoviť systémy a nemocnice pracujú v manuálnom a obmedzenom režime. Premiér štátu Victoria Daniel Andrews sa vyjadril, že môže trvať týždne, kým sa obnoví plná prevádzka nemocníc.

Podľa zatiaľ dostupných informácií tieto útoky spolu nesúvisia.

Obrázok: „Emergency room“ by KOMUnews, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ