Ransomvér spôsobil dánskemu výrobcovi načúvacích prístrojov Demant škodu 95 miliónov dolárov

Demant

Zdroj: ZDNet

Demant

Dánska firma Demant založená v roku 1904 Hansom Demantom je dnes lídrom v ponuke služieb a produktov pre ľudí s poruchami sluchu. Skupina Demant pôsobí v 30-tich krajinách a zamestnáva 14.000 ľudí. Produkty firmy sa predávajú vo viac ako 130-tich krajinách sveta.

Incident

Ešte 6. septembra na svojej stránke v sekcii pre média oznámili „kritický“ incident, ktorý začal 3.septembra. Podľa neho ich zasiahol „cyber-crime“. Ako odozvu na incident museli vypnúť IT systémy vo viacerých prevádzkach a oddeleniach.

Ransomvér

Podľa dánskych médií, ktoré cituje ZDNet, išlo o ransomvér. Podľa správ bol zasiahnutý ERP systém, výroba a distribúcia v Poľsku a výroba v Mexiku, Francúzsku a Dánsku. Demant stále obnovuje postihnuté systémy a tento proces bude trvať ešte minimálne 2 týždne.

Škody

Keďže firma má postihnuté základné systémy pre príjmanie a spracovanie objednávok, pre riadenie výroby a pre logistiku hotových výrobkov, jej činnosť je nateraz paralyzovaná. V správe pre investorov firma ohlásila škody v hodnote 80 až 95 miliónov dolárov. Hlavné straty sú z predaja. Náklady na obnovenie IT infraštruktúry sú v hodnote 7,3 milióna dolárov.

Ďalšia firma v poradí

Ak sa obzrieme za dnešným rokom, tak sme na našom incident blogu písali, že ransomvér spôsobil škody forenznej firme Eurofins Scientific, spracovateľovi hliníka Norsk Hydro, výrobcovi leteckých súčiastok ASCO, výrobnej firme Aebi Schmidt, bezpečnostnej firme Verint, výrobcovi nápojov Arizona Beverages a mnohým ďalším firmám.

Obrázok: Demant

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ