Rozsiahly hackerský útok zasiahol v Gruzínsku viac ako 15.000 web stránok a televízne stanice

Georgia

Zdroj: BBC

Včera ráno zasiahol Gruzínsko rozsiahly hackerský útok. Napadnuté boli web stránky prezidenta, neštátnych organizácií aj súkromných firiem. Došlo k úniku súdnych dokumentov a osobných údajov. Útok bol naozaj masívny a zasiahol viac ako 15.000 stránok.

V mnohých prípadoch zobrazovali hacknuté weby fotku bývalého prezidenta Micheila Saakašviliho a text „I’ll be back (Vrátim sa)“. Saakašvili bol pri moci v Gruzínsku od roku 2004 do 2013. V roku 2015 sa vzdal občianstva a stal sa guvernérom ukrajinského regiónu. V Gruzínsku je stíhaný, podľa jeho tvrdení z politických dôvodov.

Riaditeľ televíznej stanice Imedi Irakli Chikhladze na sociálnej sieti Facebook oznámil, že nevedia po útoku vysielať. Výpadok trval menej ako hodinu. Ďalšou zasiahnutou televíznou stanicou je Maestro, ktorej počítače a vybavenie boli poškodené alebo zničené.

Vzhľadom na rozsah a škody sa dá predpokladať, že ide o štátom podporovaný útok. Tento útok ukázal ako veľmi sú web stránky a systémy štátnych organizácií aj súkromných firiem zraniteľné. Podľa iných správ bol napadnutý poskytovateľ hostingu Pro-Service, čo by vysvetľovalo množstvo napadnutých stránok.

Obrázok: „Mikheil Saakashvili“ by European People’s Party, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…