SEC (Securities Exchange Commission) sa dohodla s dvoma obvinenými, ktorí profitovali z hacku EDGAR databázy

10042020_EDGAR

Zdroj: ZDNet

V februári roku 2016 ukrajinský hacker Oleksandr Ieremenko hackol testovací EDGAR server patriaci SEC. EDGAR (Electronic Data Gathering, Analysis, and Retrieval) je systém patriaci SEC, kam firmy kótované na burze posielajú oficiálne hlásenia a finančné záznamy.

Testovací EDGAR server, ktorý bol hacknutý, mali používať firmy len na testovanie zasielania súborov. Niektoré firmy to nepochopili a na testovací server posielali súbory s ostrými citlivými dátami. Na hack servera sa prišlo v máji 2017.

Prístup k citlivým finančným informáciám pred ich uverejnením umožňoval úspešne investovať na burze (insider trading). Ak boli výsledky firmy lepšie ako očakávané, tak sa dali dopredu nakúpiť akcie danej firmy. Ak boli výsledky sklamaním, tak sa dalo staviť na pokles akcií.

Podľa obvinenia Oleksandr Ieremenko hackol testovací server EDGAR a informácie z neho zdieľal s 8 osobami. Zo servera stiahol 157 dokumentov a celkovo všetci dokopy zarobili na informáciách 4,1 milióna dolárov.

EDGAR zisky

Obrázok č.1: Naľavo zisky bez informácií z databázy EDGAR, napravo zisky s informáciami z databázy EDGAR.
Zdroj: SEC/incident.sk

Obchodníci David Kwon a Igor Sabodakha súhlasili zaplatiť pokutu a náhradu škody. Oleksandr Ieremenko mal prsty aj v hackingu služieb na zverejňovanie tlačových správ medzi rokmi 2010 a 2014. Ukradnuté tlačové správy firiem vtedy priniesli zisk viac ako 100 miliónov dolárov.

Podľa informácií ukrajinskej novinárky Isobel Koshiw sa Oleksandr Ieremenko aj jeho spolupáchateľ Artem Radchenko nachádzajú v Rusku.

Obrázok: „DSC_4880 – Securities and Exchange Commission“ by Scott S, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…