Španielska polícia zatkla 3 ľudí zodpovedných za BEC podvody vo výške skoro 11 miliónov eur

BEC

Zdroj: Bleeping Computer

Skupina podvodníkov oklamala a okradla firmy v 12 krajinách. Firmy pochádzali z Belgicka, Bulharska, Nórska, Nemecka, Luxemburska, Portugalska, Británie ale aj z USA, Chile a Venezuely. BEC podvody im vyniesli 10,7 milióna eur.

Zatiaľ traja zatknutí policajtami z Guardia Civil čelia obvineniam z členstva v zločineckej organizácii, pokračujúcemu podvodu, prania špinavých peňazí, falšovania dokumentov a ďalších obvinení. Pri spear-phishingových útokoch ukradli prístupové údaje a použili ich na prevod peňazí na účty pod ich kontrolou.

Pre účely BEC podvodov vytvorili sieť 83 firiem a 185 bankových účtov. Zatiaľ sa oficiálnym orgánom podarilo zachrániť 1,29 milióna euro. Na prepranie peňazí slúžil nákup nehnuteľností. Celá operácia polície sa začala ešte v roku 2016 a bola to spolupráca viacerých krajín.

Podľa údajov FBI sa za posledné tri roky vyšplhala škoda z BEC podvodov v USA na 26 miliárd dolárov. Podvodníci na BEC podvody nepotrebujú žiadne špeciálne schopnosti ani nástroje, preto je tento druh okrádania firiem veľmi obľubený.

Obrázok: „Guardia Civil del Mar“ by Contando Estrelas, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ