Stovky stránok vrátane stránky DonaldJTrump.com mali zapnutý debug mód a boli zraniteľné

Tupelo

Zdroj: Comparitech

Comparitech v spolupráci s nám známym Bobom Diachenkom a Sebastienom Kaulom zistili problémy na stovkách stránok používajúcich populárny PHP framework Laravel. Našli dokopy 768 stránok, ktoré mali zapnutý debug mód. Ide o mód, ktorý slúži na ladenie chýb na web stránke predtým ako sa spustí. Ak vývojári zabudnú debug mód vypnúť, mohol by odhaliť rôzne citlivé detaily ako informácie o databáze, heslá, kľúče a iné.

Jednou z postihnutých stránok bola aj oficiálna web stránka prezidentskej kampane Donalda Trumpa. Bezpečnostní výskumníci zistili, že konfigurácia emailového servera bola voľne viditeľná cez web prehliadač. Vďaka tomu bolo možné posielať emaily z domény email.donaldtrump.com. Aj keď nešlo o únik osobných údajov, prístup k email serveru umožňoval odchytávať emaily alebo posielať phishingové emaily.

Čo bolo ešte zaujímavé na celom prípade je, že prevádzkovateľom domény DonaldJTrump.com trvalo 5 dní, kým zareagovali. Bezpečnostní výskumníci sa snažili skontaktovať s niekým zodpovedným cez email, online formuláre, cez email uvedený na registrácii domény a cez LinkedIn. Celkovo urobili 15 pokusov o skontaktovanie a oznámenie problému. Obdivujem ich trpezlivosť. Trumpov tím opravil chybu 16.októbra 2019.

Za zapnutý debug mód a neuveriteľné ťažkosti skontaktovať niekoho zodpovedného udeľujeme správcom a vývojárom stránky DonaldJTrump.com titul fail týždňa. Rovnaký titul si zaslúžia aj vývojári zvyšných 767 stránok so zapnutým debug módom.

Poznámka: Tupelo (z ilustračného obrázku) je reálne mesto v štáte Mississippi, USA. Narodil sa v ňom Elvis Presley. Mesto nemá meno podľa slovenskej nadávky pre niekoho hlúpeho. Keď chcete zažiariť medzi kamarátmi a kamarátkami, tak anglická výslovnosť je tyoo·puh·low.

Obrázok: DonaldJTrump.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

Rekapitulácia roku 2022 a ChatGPT

Podcast č. 138 O čom sme hovorili v roku 2022, neželaným marketingovým volaniam odzvonilo, Windows 8.1 končí, ovládanie ale aj hacknutie auta mobilom, ľudská hlúposť…