Swiss Post a firma Matternet zastavili lety dronov po havárii jedného blízko školy

dron

Zdroj: TechCrunch

Firma Matternet v spolupráci so švajčiarskou poštou Swiss Post od minulého roka testujú doručovanie laboratórnych vzoriek pre medicínske účely. Dôvodom je, že doručovanie týmto spôsobom môže byť až 5x rýchlejšie. Minulý rok začali lietať napríklad aj cez jazero Zurich.

Firma Matternet má rozbehnutú podobnú spoluprácu s firmou UPS. Pre UPS poskytuje drony na dopravu krvných vzoriek v Severnej Karolíne. Minulý rok dokonca firma Boeing cez svoju investičnú časť Boeing HorizonX Ventures investovala do technológie dronov firmy Matternet milióny dolárov.

Ešte v 9.mája došlo k nehode, pri ktorej dron vážiaci 12 kilogramov spadol v blízkosti školy. Drony majú pre prípad problémov záchranný padák. V tomto prípade dron zo zatiaľ neznámych dôvodov odsekol laná padáka a padol bez pribrzdenia na zem. Dron padol asi 50 metrov od detí.

Tento pád bol len druhým incidentom po zlyhaní GPS v januári. Vtedy sa dron prepol do pre tento prípad plánovaného režimu a vypustil padák. V tomto prípade pristál vďaka padáku spomalene na zem. Po druhom páde blízko školy boli lety zastavené až do prešetrenia prečo došlo k zlyhaniu padáka.

Drony nalietali doteraz okolo 3000 letov s dvoma incidentami. Tieto prípady zo skúšobnej prevádzky ukazujú potrebu jasne definovať za akých podmienok budú môcť nad našimi hlavami začať lietať stovky dronov. Odhliadnuc od možnosti zranenia pri havárii dronu je potrebné rozmýšľať aj nad hlučnosťou takejto prevádzky.

Obrázok: Matternet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ