Telekomunikačná spoločnosť Vodafone odstráni zariadenia Huawei zo svojej vnútornej siete

06022020_Huawei

Zdroj: Engadget

Vodafone je medzinárodná telekomunikačná firma so sídlom v Británii. Pôsobí hlavne na trhoch v Ázii, Afrike a Európe. Firma patrí v počte zákazníkov mobilných služieb medzi 4 najväčších mobilných operátorov.

Jej CEO Nick Read sa vyjadril, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov odstránia zariadenia od firmy Huawei z ich centrálnej vnútornej siete v Európe. Výmena bude podľa predpokladov stáť firmu 200 miliónov eur.

Výmena súvisí s dlhodobým napätím medzi USA a Čínou. Predstavitelia USA v posledných rokoch tlačia na svojich spojencov, aby pre nové 5G siete nepoužívali zariadenia a vybavenie čínskych firiem. Tvrdia, že implementácia zariadení čínskych firiem by mohla ohroziť bezpečnosť týchto sietí.

Cieľom obmedzení je hlavne obchodne úspešná čínska firma Huawei. Ešte v máji sme na našom blogu spomínali výkonné nariadenie prezidenta Trumpa a umiestnenie firmy na tzv. „Entity List“, ktorý obmedzuje obchodovanie s americkými firmami. V novembri FCC zakázalo používanie peňazí z fondu pre nákup telekomunikačných zariadení na nákup od čínskych firiem Huawei a ZTE.

Británia sa aj po nátlaku USA rozhodla povoliť používanie zariadení od „rizikových dodávateľov“ v sieťach 5G miestnych operátorov. Podmienkou je nepoužívať zariadenia v centrálnej vnútornej sieti a počet zariadení nesmie presiahnuť 35%.

Podľa môjho názoru tieto opatrenia už veľa nevyriešia a prišli neskoro. Jeden z dôsledkov bude spomalenie implementácie 5G sietí. Čína si pred rokmi stanovila priority v rôznych oblastiach. Jednou z nich boli aj rýchle a všadeprítomné 5G siete. Huawei má náskok v 5G sieťach a USA s Európou zaspali.

Ďalším faktorom je aj to, že európski mobilní operátori nemajú vďaka rozšírenému outsourcingu svoje siete úplne vo svojich rukách ani teraz. Do budúcna budú nutné strategické investície štátov do technológii, ktorých implementácia môže mať dosah na národnú bezpečnosť.

Obrázok: „Huawei“ by Flying Puffin, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ