The Guardian tvrdí, že Jeff Bezos bol v roku 2018 hacknutý cez WhatsApp priamo z mobilného čísla MBS

Jeff Bezos, Amazon

Zdroj: The Guardian

Vo februári minulého roka sme vás v našom incident podcaste č.12 informovali o hacknutí mobilu majiteľa firmy Amazon a miliardára Jeffa Bezosa. Už vtedy Jeff Bezos obviňoval Saudskú Arábiu.

Včera večer uverejnil denník The Guardian exkluzívnu správu o tom, že zdroje blízke vyšetrovaniu tvrdia, že hack bol cez WhatsApp. Hackovacia správa prišla dokonca priamo z účtu korunného princa Mohammeda bin Salmana.

Podľa forenznej analýzy mobilu Jeffa Bezosa dostal 1.5.2018 po priateľskej komunikácii s korunným princom nevyžiadaný video súbor. Ten mal spôsobiť ovládnutie mobilu (Apple iPhone). Z mobilu bolo následne stiahnuté veľké množstvo dát.

Ak je táto správa pravdivá, tak vyvolá určite šok hlavne v Silicon Valley. V posledných rokoch investovala Saudská Arábia prostredníctvom investičných fondov do spoločností v USA.

Otázka je aj ako sa lokálny americký bulvárny magazín National Enquirer dostal k intímnym fotkám a správam Jeffa Bezosa z jeho mobilu. Uverejnil ich totiž len 9 mesiacov po hacku.

Ďalšia nepríjemná otázka je aj spojitosť korunného princa s vraždou novinára denníka The Washington Post Jamala Khashoggiho. Novinár bol zavraždený 5 mesiacov po hacku. Jeff Bezos vlastní denník The Washington Post a bol určite záujem zistiť kompromitujúce informácie o ňom.

Veľvyslanectvo Saudskej Arábie v USA komentovalo správu ako absurdnú.

DOPLNENÉ (23.1.2020)

Včera poobede zverejnil MOTHERBOARD forenznú analýzu mobilu Jeffa Bezosa. Slušne povedané nie je dobrá. Podľa vyjadrení viacerých odborníkov na forenznú analýzu neboli vykonané všetky úkony, ktoré sa dali urobiť. Analýza celkovo prakticky nič nedokazuje a sú tam len veľmi nepriame podozrenia. Analýzu robila firma FTI a použila zariadenie od izraelskej firmy Cellebrite a neurobili všetko preto, aby prehliadli celý súborový systém iPhonu X Jeffa Bezosa. Lietali aj obvinenia na NSO Group, ale analýza v žiadnom prípade neobsahuje dôkazy, že za hackom je nástroj od tejto firmy. Dnes budeme o tomto prípade hovoriť v podcaste, tak nás počúvajte.

Obrázok: „160505-D-DT527-243“ by U.S. Secretary of Defense, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ