Trumpove výkonné nariadenie už začína ovplyvňovať čínsky Huawei

WH

Zdroj: Vice/MOTHERBOARD

V našom včerajšom podcaste sme sa podrobnejšie zaoberali výkonným nariadením z 15.5.2019, ktorý vydal americký prezident Trump. Aj keď sa v ňom meno čínskej firmy Huawei neobjavuje, jej biznis to začalo ovplyvňovať veľmi negatívne.

United States Department of Commerce čo je niečo ako u nás ministerstvo hospodárstva dalo Huawei na tzv. „Entity List“. To znamená, že sa na nich vzťahujú opatrenia Trumpovho výkonného nariadenia. Odozva ich dodávateľov nenechala na seba dlho čakať.

Najprv Google oznámil, že končí spoluprácu s čínskou firmou. Nové mobily od Huawei tým pádom nebudú mať licenciu na Android. Softvérové opravy sa budú poskytovať len do skončenia dočasnej 90-dňovej licencie a len na už predávané modely. Následne sa pridali výrobcovia čipov Qualcomm, Intel a dizajnér čipov ARM.

V Británii operátori Vodafone a EE oznámili, že Huawei mobily nebudú pri spustení ich 5G sietí. V Japonsku operátori oddialili uvedenie Huawei mobilu kvôli obave z podpory v budúcnosti. Microsoft odstránil Huawei notebooky zo svojho online obchodu ešte minulý týždeň.

Ako je zrejmé, situácia pre Huawei je vážna. Dnes sa prezident Trump vyjadril, že Huawei ako firma je „veľmi nebezpečná“, ale môže byť súčasťou budúcej dohody. Človek by si myslel, že ak je taká nebezpečná, tak dohoda neprichádza do úvahy…

Tak alebo onak, na vyriešenie tohto chaosu si budeme musieť ešte počkať.

Obrázok: „the white house“ by Kai Lehmann, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ