U.S. Attorney’s Office: BitClub Network bol zrejme podvod, ktorý obral ľudí o 722 miliónov dolárov

BN

Zdroj: Wired

Podľa oznamu uverejneného na stránke U.S. Attorney’s Office pre okres New Jersey boli zatknutí 4 muži za zorganizovanie podvodu s dolovaním kryptomeny. V ozname je uvedené, že svojim konaním mali spôsobiť škodu 722 miliónov dolárov. Podvodník č.5 nebol menovaný a je asi na úteku.

Podvod bol založený na tom, že investované peniaze ľudí mali byť použité na nákup dolovacích zariadení pre kryptomenu Bitcoin. Keďže dolovať menu doma už nie je zaujímavé a rentabilné, táto schéma mala spojiť peniaze a sily a nadolovaná kryptomena sa mala rozdeliť medzi investorov. Podvodníci nikdy žiadne zariadenia nekúpili a celé to vyzerá ako Ponzi schéma (peniaze nových investorov vyplácali starých).

Celá akcia začala ešte v roku 2014 a trvala až doteraz. Ak si teraz dáte do vyhľadávača BitClub Network, tak ešte stále nájdete plno aktívnych stránok. Zadržaní podvodníci Matthew Brent Goettsche, Jobadiah Sinclair Weeks a Silviu Catalin Balaci sú hlavní obvinení. Štvrtý Joseph Frank Abel čelí jednému obvineniu z predaja nezaregistrovaných cenných papierov.

Z komunikácie obvinených vyplynulo, že „celý model fungovania je postavený na idiotoch“. Takisto investorov označovali v komunikácii ako „ovce“ a „hlúpi investori“. Čísla úspešnosti dolovania, ktoré uvádzali na stránkach, boli vymyslené. Obvinení predávali akcie vo svojej spoločnosti v rozpore so zákonmi a v marketingových materiáloch mali uvedené, že firma je „transparentná“ a „príliš veľká, aby padla“.

Podvod BitClub Network trval prakticky 5 rokov, čo je absolútne neuveriteľné. Celý sektor kryptomien je bohužiaľ plný podvodníkov a podvodov. Toto nie je prvý ani posledný prípad, o ktorom som čítal. Ak sa rozhodnete investovať, naozaj si dôsledne preverte čo si kupujete a komu zverujte svoje peniaze. To sa týka aj výberu burzy kryptomien. Je ich veľa, ale nie všetky venujú bezpečnosti náležitú pozornosť.

Obrázok: www.bitclubnetwork.co.uk / preškrtnutie textu incident.sk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ