U.S. Attorney’s Office: BitClub Network bol zrejme podvod, ktorý obral ľudí o 722 miliónov dolárov

BN

Zdroj: Wired

Podľa oznamu uverejneného na stránke U.S. Attorney’s Office pre okres New Jersey boli zatknutí 4 muži za zorganizovanie podvodu s dolovaním kryptomeny. V ozname je uvedené, že svojim konaním mali spôsobiť škodu 722 miliónov dolárov. Podvodník č.5 nebol menovaný a je asi na úteku.

Podvod bol založený na tom, že investované peniaze ľudí mali byť použité na nákup dolovacích zariadení pre kryptomenu Bitcoin. Keďže dolovať menu doma už nie je zaujímavé a rentabilné, táto schéma mala spojiť peniaze a sily a nadolovaná kryptomena sa mala rozdeliť medzi investorov. Podvodníci nikdy žiadne zariadenia nekúpili a celé to vyzerá ako Ponzi schéma (peniaze nových investorov vyplácali starých).

Celá akcia začala ešte v roku 2014 a trvala až doteraz. Ak si teraz dáte do vyhľadávača BitClub Network, tak ešte stále nájdete plno aktívnych stránok. Zadržaní podvodníci Matthew Brent Goettsche, Jobadiah Sinclair Weeks a Silviu Catalin Balaci sú hlavní obvinení. Štvrtý Joseph Frank Abel čelí jednému obvineniu z predaja nezaregistrovaných cenných papierov.

Z komunikácie obvinených vyplynulo, že „celý model fungovania je postavený na idiotoch“. Takisto investorov označovali v komunikácii ako „ovce“ a „hlúpi investori“. Čísla úspešnosti dolovania, ktoré uvádzali na stránkach, boli vymyslené. Obvinení predávali akcie vo svojej spoločnosti v rozpore so zákonmi a v marketingových materiáloch mali uvedené, že firma je „transparentná“ a „príliš veľká, aby padla“.

Podvod BitClub Network trval prakticky 5 rokov, čo je absolútne neuveriteľné. Celý sektor kryptomien je bohužiaľ plný podvodníkov a podvodov. Toto nie je prvý ani posledný prípad, o ktorom som čítal. Ak sa rozhodnete investovať, naozaj si dôsledne preverte čo si kupujete a komu zverujte svoje peniaze. To sa týka aj výberu burzy kryptomien. Je ich veľa, ale nie všetky venujú bezpečnosti náležitú pozornosť.

Obrázok: www.bitclubnetwork.co.uk / preškrtnutie textu incident.sk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ

new podcast banner

Vízie. Aký bude rok 2021 v kybernetickej bezpečnosti?

Vízie. Aký bude rok 2021 v kybernetickej bezpečnosti ? Ako vidia rok 2021 veľké bezpečnostné spoločnosti, vizionári a redakcia Incidentu? No a rok uzavrieme rozhovormi s dvoma zaujímavými…