Ukrajinec zodpovedný za milióny malvérových reklám zatknutý a vydaný do USA

Ad

Zdroj: ZDNet

Ukrajinec Oleksij Ivanov (31 rokov) bol zatknutý 19.10.2018 v Holandsku. Zatknutie bolo výsledkom spolupráce holandskej, britskej polície a US Secret Service. Neskôr bol vydaný na stíhanie do USA. Je obvinený z organizovania malvérových kampaní cez online reklamy počas piatich rokov. Za tento čas pre tento účel založil niekoľko firiem a dal zobraziť cez 100 miliónov malvérových reklám po celom svete.

Celý biznis fungoval tak, že Ivanov a jeho spolupracovníci zaregistrovali podvodnú firmu, ktorá nakúpila reklamy na ich zobrazenie na legitímnych stránkach. Reklamy obsahovali kód, ktorý presmeroval ľudí na stránky s malvérom. Po nakazení malvérom boli zariadenia pridané do botnetu. Ak bola podvodná firma po takýchto reklamách odstavená reklamnými sieťami, jednoducho založil ďalšiu obyčajne v Británii.

Tento prípad je ukážkou toho, prečo si nainštalovať doplnok na blokovanie reklám do prehliadača. Legitímne stránky zobrazujú reklamy z reklamných sietí. Reklamné siete dostávajú reklamy od veľkého množstva firiem. Všetci chcú zarobiť, ale málokto sa stará o to, či sú reklamy bezpečné. Minulý rok bola dokonca odhalená skupina, ktorá si založila 28 falošných online reklamných agentúr, aby mohla dlhodobo úspešne posielať malvérové reklamy na legitímne stránky.

Celkovo je reklamný online biznis neskutočne neprehľadný a straty z podvodov sa odhadujú na miliardy. To sú obrovské peniaze, ktoré budú aj naďalej lákať podvodníkov.

Obrázok: „Viagra“ by allen watkin, used under CC BY-SA 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ