Unikli osobné údaje miliónov Bulharov, hacker rozoslal linky na ich stiahnutie lokálnym médiam

Bulharsko

Zdroj: ZDNet

Zatiaľ neznámy hacker skopíroval a ukradol osobné údaje miliónov Bulharov. Údaje podľa všetkého pochádzajú z databáz bulharského daňového úradu, ktorý je súčasťou ministerstva financií. Ministerstvo vnútra už potvrdilo hack a únik údajov.

Hacker podľa vlastného vyjadrenia ukradol 110 databáz o celkovej veľkosti 21GB. Zatiaľ s lokálnymi médiami zdieľal 57 databáz a sľúbil uverejniť aj zvyšok. Údaje obsahujú mená, osobné identifikačné čísla, domáce adresy a priznané finančné príjmy. V databázach sa nachádzajú aj údaje z iných štatných agentúr.

Hacker na kontaktovanie použil email adresu služby Yandex. V emaile použil variáciu výroku zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, „Vaša vláda je hlúpa. Vaša kyberbezpečnosť je paródia“. Bulharská opozícia okamžite po úniku osobných údajov požadovala rezignáciu ministra financií Vladislava Goranova.

Minulý mesiac Bulharsko zažilo iný únik osobných údajov, keď bulharský IT expert uverejnil ako zneužiť chybu v štátom spravovanom webe pre škôlky. IT expert bol zatknutý a chvíľu zadržiavaný. Zdá sa, že bezpečnosť štátnych IT projektov v Bulharsku je problematická. Ako by asi dopadol audit na Slovensku, čo myslíte?

Obrázok: „Vladislav Goranov“ by EU2017EE Estonian Presidency, used under CC BY 2.0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

ĎALŠIE ČLÁNKY, KTORÉ BY ŤA MOHLI ZAUJÍMAŤ